3. Jūnijs 1999 /NR. 21 (128)
Par civiltiesiska līguma noslēgšanu

Par civiltiesiska līguma noslēgšanu

Erlens Kalniņš, zvērināta advokāta palīgs, LU Juridiskās fakultātes Civiltiesisko zinātņu katedras asistents, — "Latvijas Vēstnesim"

J2.JPG (17248 BYTES) I. Līguma jēdziens

Līgums ir divu vai vairāku personu savstarpējs ar vienošanos pamatots gribas izteikums, kas vērsts uz noteiktu tiesisku attiecību nodibināšanu, pārgrozīšanu vai izbeigšanu (sal. Civillikuma (saīsināti — CL) 1511.p.). Tas nozīmē, ka līdzēji, noslēdzot līgumu, vienojas par zināmu tiesiski saistošu "regulējumu" viņu savstarpējām attiecībām nolūkā radīt noteiktas tiesiskās sekas.

Jebkuru civiltiesisku līgumu raksturo šādas vispārīgas pazīmes. Pirmkārt, līgums kā divpusējs (daudzpusējs) tiesisks darījums sastāv no divu vai vairāku personu gribas izteikumiem, tas ir, priekšlikuma noslēgt līgumu (ofertes) un šāda priekšlikuma pieņemšanas (akcepta), turklāt minētie gribas izteikumi var būt izteikti vai nu reizē, vai arī viens pēc otra (sk. CL 1535.p.). Otrkārt, līdzēju gribas izteikumiem jāattiecas vienam uz otru un no satura viedokļa savstarpēji jāsaskan, tas ir, līdzēju starpā jābūt panāktai pilnīgai vienprātībai (konsensam) par attiecīgā līguma saturu, turklāt atsevišķiem līguma noteikumiem jābūt saturiski noteiktiem vai vismaz nosakāmiem. Treškārt, līdzēju izteiktajiem saskanīgajiem gribas izteikumiem jābūt apveltītiem ar viņu nolūku savstarpēji saistīties (sk. CL 1533.p.1.d.), un, ceturtkārt, līgums jāizteic zināmā formā, ja saskaņā ar likumu vai līdzēju īpašu vienošanos šāda forma ir nepieciešama (sk. CL 1533.p.2.d.). Šajā ziņā jāpiebilst, ka reāllīguma spēkā esamībai bez līdzēju vienošanās nepieciešama arī lietas nodošana.

 

II. Priekšlikums

1. Priekšlikuma jēdziens.

Priekšlikums noslēgt līgumu (oferte) ir tāds gribas izteikums, kurš vērsts uz kādu citu personu un kurā līguma noslēgšana piedāvāta tādā veidā, ka tā ir atkarīga vienīgi no minētās personas piekrišanas šim priekšlikumam1. Priekšlikums (tāpat kā pieņemšana) nav uzskatāms par vienpusēju tiesisku darījumu CL 1403.panta izpratnē, jo priekšlikums un pieņemšana kā savstarpēji ar vienošanos pamatoti gribas izteikumi "piepilda" līguma (kā divpusēja tiesiska darījuma) sastāvu.

Priekšlikums var būt izteikts gan noteikti (resp., ar vārdiem vai ar zīmēm, kurām ir vārdu nozīme), gan arī klusējot jeb konkludenti (resp.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties