Šajā rakstā autors plašāk analizē šobrīd praksē aktuālo problēmjautājumu, vai Maksātnespējas likumā noteiktās nodrošinātā kreditora tiesības fiziskās personas (parādnieka) maksātnespējas procesā ir samērojamas ar likuma mērķi.
[1] Tiesību normu piemērošanas neatņemama sastāvdaļa ir to satura precīza noskaidrošana un iztulkošana.1 Maksātnespējas likumā,2 piemēram, atšķirībā no Civillikuma3 vai Civilprocesa likuma,4 nav tiešas norādes uz likuma iztulkošanas nepieciešamību. Tomēr šādas iztulkošanas loģiskais pamatojums ir atrodams tiesību zinātņu teorijā. Vasilijs Sinaiskis ir atzinis: "Likumu iztulkošana vispār un civilo atsevišķi patiesībā nav nekas cits, kā šo likumu pielietošana pienācīgā viņu izpratnē."5 Tomēr atsevišķi gadījumi praksē šobrīd liecina, ka fiziskās personas maksātnespējas tiesiskajā regulējumā šī prasība nav pietiekami izprasta un ieviesta.
Tādēļ raksta autors vēlas pievērst uzmanību konkrētam problēmjautājumam, kas ir iezīmējies atsevišķos prakses piemēros, – nodrošinātā kreditora fiziskās personas maksātnespējas procesā tiesību samērojamība ar Maksātnespējas likumā noteikto likuma mērķi. Lai radītu pienācīgu priekšstatu par izvirzīto jautājumu, rakstā tiks noskaidrota attiecīgo tiesību normu jēga no tiesību normu savstarpējā sakara viedokļa, lai attiecīgā tiesību norma sasniegtu lietderīgu un taisnīgu mērķi.
[2] Maksātnespējas likuma 9. pants noteic, ka fiziskajām personām un personālsabiedrībām piemēro uz juridiskajām personām attiecināmos noteikumus, ja šajā likumā nav noteikts citādi. Maksātnespējas likuma XXIV nodaļa paredz Fiziskās personas (parādnieka) maksātnespējas procesa vispārīgos noteikumus. Tādējādi uzskatāms, ka minētā likuma nodaļa satur speciālās tiesību normas, kuras attiecināmas uz fiziskās personas (parādnieka) maksātnespējas procesu.
[3] Katrs tiesiskais regulējums ir vērsts uz kāda mērķa sasniegšanu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.