24. Novembris 2009 /NR. 47 (590)
Skaidrojumi. Viedokļi
Centrālo banku neatkarība: pašmērķis vai instruments
2
LL.M. (EU Law)
Kristīne Drēviņa
Eiropas Savienības Tiesību asociācijas valdes locekle 

Eiropas Savienības dalībvalstu centrālo banku neatkarību garantē EK Dibināšana līguma (turpmāk tekstā – EK Līgums) 108. pants un Eiropas Centrālo banku sistēmas statūtu un Eiropas Centrālās bankas statūtu (turpmāk tekstā – ECBS Statūti) 7. pants neatkarīgi no tā, vai attiecīgā valsts jau ir pievienojusies vienotās valūtas telpai vai tikai gatavojas to darīt. Ne retāk kā reizi divos gados gan Eiropas Savienības Komisija (turpmāk tekstā – Komisija), gan Eiropas Centrālā banka (turpmāk tekstā – ECB) sagatavo konverģences ziņojumu, kur izvērtē, kuras dalībvalstis atbilst vajadzīgajiem nosacījumiem, lai varētu ieviest vienotu valūtu. Šajos konverģences ziņojumos tiek vērtēta ne tikai atbilstība tā sauktajiem Māstrihtas jeb ekonomiskās konverģences kritērijiem, bet arī atbilstība tiesiskās konverģences kritērijiem. Īpaši rūpīgi tiek vērtēta nacionālo centrālo banku neatkarība. Kāds ir tā iemesls? ECB savā ziņojumā nepārprotami norāda, ka "Līguma prasība attiecībā uz centrālās bankas neatkarību atspoguļo vispārējo viedokli, ka galveno mērķi – cenu stabilitāti – vislabāk nodrošinās pilnīgi neatkarīga institūcija ar precīzi formulētām pilnvarām".1

Centrālo banku mērķi un uzdevumi

Centrālo banku mērķi un uzdevumi globālā mērogā nav harmonizēti. Tā, piemēram, Amerikas Savienoto Valstu Federālo rezervju akts2 nosaka trīs mērķus, starp kuriem nav noteiktas hierarhijas: cenu stabilitāte, maksimāli augsts nodarbinātības līmenis un mērenas ilgtermiņa procentu likmes. Savukārt EK Līguma 105. panta pirmā daļa un ECBS Statūtu 2. pants nosaka virsmērķi – cenu stabilitāte – un pārējos uzdevumus pakārto šā mērķa sasniegšanai. Taču jautājumā par to, kā vislabāk un efektīvāk nodrošināt centrālo banku mērķu un uzdevumu izpildi, pasaules vadošo centrālo banku vidū domstarpību nav – to pilnībā var nodrošināt tikai neatkarīga centrālā banka, kuras politiku un darbības virzienus nekādā mērā neietekmē valdība, kuras īstermiņa prioritātes var arī nesakrist ar centrālās bankas pienākumu garantēt cenu stabilitāti ilgtermiņā. Kā norāda ECB savai 10 gadu jubilejai veltītajā "Mēneša Biļetenā", "dažos pēdējos gadu desmitos monetārās politikas pamatprincipu evolūciju pasaulē raksturo globāla centrālo banku neatkarības tendence".3

Astoņdesmito gadu beigās un deviņdesmito gadu sākumā tapušie Māstrihtas līguma noteikumi attiecībā uz Eiropas Centrālo banku sistēmu (turpmāk tekstā – ECBS) un Līgumam pievienotie ECBS Statūti nostiprina centrālo banku neatkarības garantijas augstākajā iespējamajā ES normatīvo aktu hierarhijas līmenī – pašā Līguma tekstā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
HBYNcXRJSwrbg
2. Janvāris 2013 / 12:29
0
ATBILDĒT
A3HcoH toungibbikmx
BdNVLaBALnxyvG
1. Janvāris 2013 / 23:09
0
ATBILDĒT
(4 de Julho 2012, a Humanidade acredita ter deadettco o Bose3o de Higgs- a partedcula de Deus.)Faltam ainda as tecnologias para a maximizae7e3o do aproveitamento da energia solar. Imagem linda, eloquente.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties