19. Janvāris 2010 /NR. 3 (598)
Redaktora sleja
Telšu komūnas paraugs
9

Vinstons Čērčils savulaik esot atzinis, ka demokrātija ir slikta sabiedrības pārvaldīšanas forma, bet nekas labāks par to neesot izgudrots. Pasaules politiskajos procesos gan dominējusi vēlme pārskatīt šīs klasiskās atziņas noslēgumu. Brīžos, kad demokrātija dažādās valstīs ir buksējusi, allaž bijuši centieni piedāvāt kādas alternatīvas. Vai nu fašismu un citas autoritārisma formas, vai arī dažādas proletariāta diktatūras un attīstīta sociālisma fāzes.

Latvijā pēdējos gados arvien biežāk izskan viedoklis par dziļu demokrātijas krīzi, varas un sabiedrības atsvešinātību un pastāvošā politiskā režīma pārveidošanas nepieciešamību. Salīdzinoši nesen plašsaziņas līdzekļos izskanēja samērā negaidīts risinājuma piedāvājums – atgriezties pie anarhisma idejām. Sabiedrība spējot pašregulēties un pilnvērtīgi pastāvēt arī bez valsts varas, un tādēļ esot pēc iespējas jāattīsta pašas sabiedrības autonoma funkcionēšana. Sabiedrība pat politiskajos procesos esot spējīga efektīvi līdzdarboties līdztekus tradicionālajām demokrātijas formām.

Anarhisms ar brīva cilvēka, atbildīgas sadarbības un brīvas mīlestības idejām dažādos laikos ir bijis valdzinošs. Iespējams, šodien tam pienācis aktuālais laiks arī Latvijā. Jebkurā gadījumā – sekmīgi funkcionējošas brīvas kopienas paraugs jau vairākus mēnešus ikvienam Rīgā ir brīvi aplūkojams. Telšu komūna, par kuras dzīvi un politiskajām prasībām gana daudz vēstīts plašsaziņas līdzekļos, pēc būtības funkcionē atbilstoši anarhisma ideāliem. Kopiena efektīvi pašregulējas, spēj nodrošināt iekšējo kārtību un labumu sadali, kā arī ir panākusi alkoholisko dzērienu lietošanas aizliegumu komūnā. Papildus tam komūnas ietvaros ir nodrošināta arī sabiedriskā kārtība – vienas partijas jauniešu organizācijas pārstāvji pēc nepakļaušanās komūnas noteikumiem ātri un efektīvi tika no turienes izraidīti.

Telšu komūnas funkcionēšana varētu būt arī juristu izpētes objekts par sabiedrības pašregulēšanos bez valsts piespiedu mehānisma. Tas arī pierāda, ka Nestora Mahno Guļaipoļes anarhistu republika nepieder tikai pagātnes ekscentriskām sabiedrības formācijām.

VISI RAKSTI 19. Janvāris 2010 /NR. 3 (598)
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
mazgudrais
23. Janvāris 2010 / 17:28
0
ATBILDĒT
Guļaipoļes anarhistiskās iekārtas uzturēšana prasīja daudzu ložmetēju, naganu un mauzeru un karabīņu esamību tās iemītnieku īpašumā, ja LR iedzīvotāju īpašumā būtu ložmetēji, nagani, mauzeri un karabīnes tieši tādā pat proporcijā attiecībā pret iedzīvotāju skaitu, kā arī to lietošana būtu tikpat reglamentēta kā bija reglamentēta Guļaipoļē, tad ja arī ne anarhija, tad demokrātija LR valdītu pavisam noteikti.
Kursis
23. Janvāris 2010 / 13:40
0
ATBILDĒT
Jautājums ir pacelts nopietnā līmenī. Parlamenta pastāvēšana Latvijā vēl nenozīmē, ka pastāv arī demokrātija. Parlaments bija arī Anglijā 14.gs., bet vai bija demokrātija? Deputāti Saeimā balso pēc partijas līdera prasībām obligāto balsojumu. Tas ir galīgi izkropļots parlamentārisms. Diskutēt var par to vai Latvijā pastāv elitārā demokrātija, vai demokrātijas nav vispār. Tas ir nopietns valsts tiesību jautājums.

Telšu pilsētiņa ir kā lakmuss ķīmijā, kas dod signālu, ka ar mūsu demokrātiju kaut kas nav kārtībā.

Par šiem jautājumiem varat lasīt www.satversmei.lv
Mademoiselle
22. Janvāris 2010 / 15:25
0
ATBILDĒT
Jāni, tas raksts mudina pārvērsties anarhistos... kopš kura laika JV publicē tik filozofiskus /politizētus rakstus?



Manuprāt, ja jau sāki ko rakstīt, tad tas jāturpina..varbūt izdosies izprovocēt kādu interesantu juristu diskusiju par utopismu mūsdienu konstitucionālajās tiesībās (piem., ar piedāvājumiem attiecīgi grozīt Satversmes 1.pantu)?
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 6
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties