9. Februāris 2010 /NR. 6 (601)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības regulējums
6

Šā raksta mērķis ir sniegt īsu un vispārīgu ieskatu valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības regulējumā, kas stājās spēkā 2010. gada 1. janvārī, kā arī veicināt diskusiju par aktuāliem šā regulējuma jautājumiem un to iespējamo pilnveidošanu.

Īpaši tiks akcentēta Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma (turpmāk arī – Atlīdzības likums) un citu likumu (īpaši Darba likuma un Valsts civildienesta likuma) normu savstarpējā piemērošana, attiecināmība uz pašpārvaldēm un atsevišķām "neatkarīgajām iestādēm", saturiskie jauninājumi un pārejas periodam noteikto normu īpatnības.

Šo jautājumu apskatīšana literatūrā un publicistikā ir svarīga arī tādēļ, ka likuma vienveidīga interpretācija tiesās būs apgrūtināta, proti, likuma piemērošanas jautājumi vienlaikus ir pakļauti divu tiesu jurisdikcijai – gan civilprocesuālā kārtībā kā darba tiesiskais strīds, gan arī Administratīvā procesa likuma noteiktajā kārtībā kā publiski tiesisks jautājums par dienestā esošu amatpersonu.

Likumu savstarpējās attieksmes

Atlīdzības likums nav tikai krīzes laika likums, lai gan pārejas noteikumos ir vairākas pārejas perioda normas. Šis likums, lai arī šobrīd vēl nav pilnīgs, pēc būtības sakārto tiesisko regulējumu, kas bija izkaisīts un sadrumstalots vairākos desmitos dažādu normatīvo aktu, kā arī izlīdzina dažādas garantijas, tajā skaitā paplašinot to saņēmēju loku.

Sadrumstalotais normatīvais regulējums neļāva valstij operatīvi reaģēt uz izmaiņām un salāgot atlīdzības apmēru ar ekonomisko situāciju valstī. Līdz ar to pēc Atlīdzības likuma spēkā stāšanās jebkādas turpmākās izmaiņas valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzībā ir regulējamas, izmantojot vienu instrumentu kopumu – Atlīdzības likumu ar tam pakārtotajiem Ministru kabineta noteikumiem.

2008. gada 12. decembrī Saeima pieņēma likumu "Par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzību 2009. gadā" (turpmāk – Likums par atlīdzību 2009. gadam). Šis likums balstījās uz principu, ka citos normatīvajos aktos noteiktā atlīdzība formāli netiek grozīta, bet Likumā par atlīdzību 2009. gadam tiek paredzēti atsevišķi ierobežojumi. Šādas koncepcijas rezultātā minētajā likumā nebija iespējas pietiekami efektīvi reglamentēt atlīdzības jautājumus, rast sistēmisku pieeju un tādējādi arī panākt lielāku finanšu līdzekļu ietaupījumu. Tā, piemēram, no 2009. gada 29. jūnija Likums par atlīdzību 2009. gadam aizliedza materiāli stimulēt, lai gan šis termins ir pietiekami neskaidrs un praksē tulkots ļoti atšķirīgi (sk. raksta sadaļu par materiālo stimulēšanu).

Valsts un pašvaldību amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam, kas stājās spēkā 2010. gada 1. janvārī, ir ļoti ambiciozs mērķis – apkopot citos likumos noteiktās garantijas vienuviet un būtiski ierobežot iestāžu rīcības brīvību. Atlīdzības likums balstās uz principu, ka izmaksāt un paredzēt var tikai tādu atlīdzību, kas atļauta (noteikta) šajā likumā.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
es
24. Marts 2010 / 16:27
0
ATBILDĒT
Iemācies cilvēka uzvārds pareizi uzrakstīt un tad sprēgā!
Saule
19. Februāris 2010 / 04:03
0
ATBILDĒT
Patar, bāz tu degunu visur kur nevajag un centies sakārtot to, ko pats nespēj. Mātes piens tev vēl uz lūpām puis.
Jur
18. Februāris 2010 / 17:38
0
ATBILDĒT
Nemaz nerunāsim par to, ka pašlaik likumu plānots grozīt vēlreiz.... Nezinu nevienu citu tiesību aktu, kurš savas sasteigtās sagatavošanas un pieņemšanas dēļ būtu tik bieži grozīts.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties