9. Februāris 2010 /NR. 6 (601)
Skaidrojumi. Viedokļi
Bērna iedzīvošanās jaunajā vidē un piekrišana bērna pārrobežu nolaupīšanai
5
Mg.iur.
Dace Kalnmeiere
zvērinātu advokātu biroja "Liepa, Skopiņa /Borenius" juriste 

Sabiedrībā plašu rezonansi un emocionālas diskusijas izraisījuši vairāki gadījumi, kad bērna māte bez bērna tēva ziņas no ārvalsts, kurā ģimene iepriekš dzīvojusi, kopā ar bērnu atbraukusi uz Latviju. Šādus gadījumus jeb bērnu pārrobežu nolaupīšanu regulē Hāgas 1980. gada 25. oktobra konvencija par starptautiskās bērnu nolaupīšanas civiltiesiskajiem aspektiem (turpmāk – Hāgas konvencija). Lai arī Hāgas konvencijas mērķis ir panākt nolaupīto bērnu tūlītēju atgriešanos viņu pastāvīgās dzīvesvietas valstī,1 tā paredz arī vairākas situācijas, kad tiesa var pieņemt lēmumu par bērna neatgriešanos.2 Gandrīz vienmēr bērna nolaupītājs cenšas pierādīt, ka pastāv kāds no izņēmumiem, lai bērnam nebūtu jāatgriežas, taču, izpētot Latvijas tiesu spriedumus šādās lietās, diemžēl ir redzams, ka ne vienmēr tiesām ir pareiza izpratne par neatgriešanās pamatu piemērošanu. Hāgas konvencijā ir noteikti četri bērnu neatgriešanās pamati: bērna iedzīvošanās jaunajā vidē, piekrišana bērna nolaupīšanai, risks, ka bērna atdošana radīs viņam kaitējumu, un bērna iebildumi pret atgriešanos. Šajā rakstā apskatīti divi no tiem: bērna iedzīvošanās jaunajā vidē un piekrišana bērna nolaupīšanai.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU
apmaksas veids
mobilly
seb banka
swedbank
sms
 /  5 RAKSTUS
apmaksas veids
mobilly
seb banka
swedbank
piekļuves kods
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Andris S.
9. Februāris 2010 / 19:10
0
ATBILDĒT
Labs raksts, malacis!
autore
9. Februāris 2010 / 12:37
0
ATBILDĒT
Paldies par komentāru!

Latvijā tiesu prakse šajās lietās ir ļoti neliela, tiesās pēc būtības izskatīto lietu skaits līdz 2009. gada maijam bija 10. Tieši pirmajās lietās tiesas bija lēmušas, ka bērnam nav jāatgriežas, taču ne visi lēmumi bija pamatoti un pietiekami argumentēti. Šajā rakstā pieminēts viens Latvijas tiesu prakses gadījums, citi gadījumi tiks analizēti otrajā rakstā (turpinājumā).

Latvijas tiesām trūkst izpratnes par Hāgas konvencijas un Regulas specifisko regulējumu un to piemērošanas problēmām.

Ar cieņu,

Dace Kalnmeiere
Subaru
9. Februāris 2010 / 11:37
0
ATBILDĒT
Būtība raksts ir labs ar daudz tiesu praksi un problemātikajiem aspektiem, bet gribētos zināt kāda ir situācija mums pašiem, kāda ir tiesu nostāja, prakse un problēmas un kā mūsu tiesas piemēro šo pašu Hāgas konvenciju!Paldies autorei,

veiksmi darbā!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties