16. Februāris 2010 /NR. 7 (602)
Numura tēma
Jauns piedāvājums, kā atslogot tiesas un samazināt lietu skatīšanas termiņus
5
Notāri gatavi pārņemt bezstrīdus lietas
Ilze Pilsētniece
Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja, intervijā "Jurista Vārda" galvenajai redaktorei Dinai Gailītei 

Jau kādu laiku starp tiesnešiem un zvērinātiem notāriem notiek domu apmaiņa par iespēju no tiesu kompetences izņemt bezstrīdus lietas (tās varētu būt – bezstrīdus laulību šķiršanas lietas, saistību bezstrīdus izpildīšana un saistību izpildīšana brīdinājuma kārtībā) un nodot to izlemšanu notariāta ziņā. Idejas autori – zvērināti notāri – uzskata, ka tādā gadījumā tiesām atliktu vairāk laika "strīdus" lietu izskatīšanai jeb tiesas spriešanai pēc būtības, līdz ar to būtiski paātrinātos tiesvedības procesi un tiesiskā aprite kopumā, kā arī tiesas kļūtu pieejamākas un praksē tiktu īstenotas indivīda tiesības uz taisnīgu tiesu. Savukārt idejas pretinieki (un tādu netrūkst, tajā skaitā tiesnešu vidū) sauc šo priekšlikumu par notariāta interešu lobēšanu un uzskata, ka tādējādi valsts kasei garām aizplūdīs liela daļa valsts nodevās šobrīd iekasējamās naudas.

Neraugoties uz viedokļu pretrunīgumu, priekšlikums vismaz daļēji guvis Tieslietu ministrijas atbalstu un paredzams, ka jau drīzumā Saeima varētu lemt vismaz par bezstrīdus laulības šķiršanas lietu nodošanu no tiesu kompetences notāru pārziņā.

Galvenie ieguvumi, ko sola idejas virzītāji: tiesas atslogotas no tām neraksturīgu funkciju veikšanas (šobrīd gadā skata vairāk nekā 100 tūkstošus bezstrīdus lietu); atslogots valsts budžets, jo lietas pārņems pašnodarbinātas personas; paātrināsies strīdus lietu skatīšana, jo tiesnešiem būs vairāk laika; palielināsies iekasēto valsts nodevu apjoms, jo tās ienāks gan no notāriem, gan tiesām; notāru birojos tiks radītas jaunas darbavietas.

Šajā "Jurista Vārdā" piedāvājam sarunu ar Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāju Ilzi Pilsētnieci, vairāku nozares lietpratēju viedokļus par notariāta izvirzīto priekšlikumu, kā arī fragmentu no Dr.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
juris
17. Februāris 2010 / 11:41
0
ATBILDĒT
Darba un ienakumu piegāde notāriem
dior
16. Februāris 2010 / 16:32
0
ATBILDĒT
Man gan liekas, ka bezstrīdus laulību šķiršanas lietas būtu jānodod dzimtsarakstu nodaļām - paši salaulāja, paši, lai tad arī izšķir arī tos, kas laulājušies baznīcās. Domāju, ka cilvēkiem tas būs lētāk, samaksājot valsts nodevu iestādē, nekā notāram - valsts nodevu PLUS naudiņu par amata atlīdzību.

Beigu galā sanāks tā, ka valstī būs liels skaits to pāru, kas faktiski nedzīvo kopā, bet oficiāli skaitās precējušies.

Pie tam tiesai daudz laika nepaņem izšķirt laulību bezstrīdus kārtībā.

Te vairāk izskatās pēc tā, ka notāriem ir aptrūkusies naudas plūsma...
Čaiņiks
16. Februāris 2010 / 16:26
0
ATBILDĒT
Piekrītu Subaru. Patreizējā ekonomiskajā situācijā notāri ir gatavi pārņemt jebko, kas dod papildus ienākumus.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties