Tā kā biznesa apritē laiks ir nauda, ekonomisko strīdu risināšanai jānodrošina saprātīgs laiks, pretējā gadījumā sistēma zaudē efektivitāti un jēgu. Kvalitatīva ekonomisko strīdu risināšana atbilstoši tiesiskā regulējuma mērķiem principā nav iedomājama, ja tiesnešiem, kas tos iztiesā, nav papildu speciālo zināšanu ekonomikā un padziļinātu zināšanu komerctiesībās. Risinājums šeit var būt tikai viens: jāveic reforma, uz vispārējās jurisdikcijas un administratīvo tiesu bāzes izveidojot atsevišķu patstāvīgu valsts komerctiesu sistēmu, kurai būtu pakļauta visa to strīdu un pieteikumu izskatīšana, kuri saistīti ar ekonomisko darbību un kuru dalībnieks ir komersants vai cita persona, kas veic saimniecisko darbību.
Šobrīd jebkurš civiltiesisks strīds neatkarīgi no tā, vai tas ir strīds starp diviem kaimiņiem par sētas novietošanu uz svešas zemes vai strīds starp lielu pārstrādes rūpnīcu un tās izejvielu piegādātāju, nonāk valsts vispārējās jurisdikcijas tiesā kopējā lietu rindā, ja vien tas ar līgumu nav nodots izskatīšanai šķīrējtiesā. Tiesu darbības statistikas dati rāda, ka uz 2010. gada sākumu visās Latvijas pirmās instances tiesās neizskatītas bija 36 496 lietas, no kurām vairāk nekā puse – 15 289 – prasības par zaudējumu un parāda piedziņu. Apgabaltiesās kā apelācijas instances tiesās neizskatītas bija 2720 lietas, no kurām 1209 – prasības par zaudējumu un parāda piedziņu. Augstākajā tiesā lietu atlikums uz gada sākumu bija rekordliels – 2468 lietas, no tām Senāta Civillietu departamentā kā kasācijas instances tiesā neizskatītas bija 509 lietas. Tāpat tiesu darbības statistikas dati rāda, ka 2009. gadā pirmās instances tiesās civillietās pirmās tiesas sēdes nozīmēšanas laiks bija vidēji pēc sešiem mēnešiem (182 dienām), apgabaltiesās vidēji pēc deviņiem mēnešiem (270 dienām), bet Rīgas apgabaltiesā – pēc 13 mēnešiem (382 dienām).
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.