Par zemes piespiedu nomu un saistību tiesībām
Dipl. iur. Dagnija Zvidriņa — "Latvijas Vēstnesim"
Nobeigums. Sākums "LV" 15.05.2001, Nr.74
Līgumu slēgšanas brīvības ierobežojumi
Foto: Arnis Blumbergs, "LV"
Zemes piespiedu nomas gadījumā jāanalizē arī līgumu slēgšanas brīvības ierobežojumi, kas ir jānorobežo no likumiskajām saistībām. Ja likumisko saistību gadījumā likums nosaka parādnieka un kreditora tiesiskās attiecības pēc viņu iepriekš izdarītām darbībām, tad līgumu slēgšanas brīvības ierobežojumi attiecas uz tiesisko attiecību dalībnieku pienākumu vai aizliegumu izdarīt sākotnējās tiesiskās darbības, no kurām vēlāk rodas tiesības un pienākumi atbilstoši konkrētam darījumu veidam.
Latvijas Civillikums līdzīgi citiem 20. gadsimta sākumā izstrādātajiem Eiropas valstu civillikumiem ir balstīts uz klasiskajiem liberālisma principiem: privātā autonomija, īpašums un brīva sacensība12. Civillikums regulē normālu civiltiesisku apriti, kurā piedalās tiesību subjekti ar līdzvērtīgām iespējām. Saistību tiesībās tiesiskās stabilitātes interesēs ir iekļauti tikai paši nepieciešamākie līgumu (darījumu) slēgšanas brīvības ierobežojumi jeb imperatīvās normas attiecībā uz subjektiem (fiziska vai juridiska persona), līguma priekšmetu (piem., civiltiesiskā apgrozībā esoši priekšmeti), formu (piem., rakstiska) u.c. darījuma sastāvdaļām.
Analizējot darījuma dalībnieku sākotnējo gribas izpaudumu slēgt jebkādu darījumu, jāapskata aizliedzošie un pavēlošie gribas ierobežojumi. Aizliedzošie gribas ierobežojumi ir iekļauti Civillikumā, un to neievērošana padara par spēkā neesošu gribas izpaudumu, kas neatbilst noteiktiem tiesiskiem kritērijiem (piem., Civillikuma 1415., 1643. pants).
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.