JURISTA VĀRDS Nr.1(108)
Komentāri. Skaidrojumi. Viedokļi
Turpinājums.
Sākums "LV" 24.12.98., Nr.385/386
Par jauno Civilprocesa likumu
Gunārs Aigars, Augstākās tiesas Civillietu tiesu palātas priekšsēdētājs,
— "Latvijas Vēstnesim"
Sagatavojot lietu iztiesāšanai, tiesnesis var aicināt vienlaikus ierasties puses, viņu pārstāvjus un citus lietas dalībniekus, lai iztaujātu par lietas būtību, iebildumiem pret prasību, izskaidrotu viņu procesuālās tiesības un pienākumus, tiesības noslēgt izlīgumu, nodot lietu šķīrējtiesā vai izlemtu citus ar lietas izskatīšanu saistītus jautājumus.
Būtiskas atšķirības no Civilprocesa kodeksa (CPK) jaunajā likumā ir kārtībā, kā lietas dalībniekus aicina uz tiesu. Tiesības piedalīties tiesas sēdē ir viena no svarīgākajām lietas dalībnieka tiesībām. Piedaloties tiesas sēdē, lietas dalībnieks var vispilnīgāk izmantot visas savas tiesības, kas minētas likuma 74.panta 2. daļā.
Lai nodrošinātu šo tiesību īstenošanu, likums paredz garantijas. Likuma 209.pantā noteikts, ka tiesai ir pienākums atlikt lietas izskatīšanu, ja tiesas sēdē neierodas kāds no lietas dalībniekiem, kuram nav paziņots par tiesas sēdes laiku un vietu, vai arī ja kāds no lietas dalībniekiem, kam paziņots par tiesas sēdes laiku un vietu, neierodas tiesas sēdē tāda iemesla dēļ, kuru tiesa atzīst par attaisnojošu.
Saskaņā ar likuma 210.pantu tiesa var atlikt lietas izskatīšanu, ja prasītājs vai atbildētājs, kam paziņots par tiesas sēdes laiku un vietu, neierodas tiesas sēdē nezināmu iemeslu dēļ.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.