31. Augusts 2010 /NR. 35 (630)
Domu mantojums
Taisna tiesa Senajā Ēģiptē
8
Dr.iur.
Sanita Osipova
LU Juridiskās fakultātes profesore 

Taisnas tiesas ideja un tās realizācijas pamatprincipi ir mūžseni. Cilvēki vienmēr ir tiekušies pēc patiesības un taisnības. Patiesības un taisnības garantēšanai sabiedrībā ir izveidota tiesa. Tiesas neitralitāte, objektivitāte, koleģialitāte, patiesības noskaidrošana tiesas procesā ir principi, pēc kuriem strādājušas tiesas jau ilgi pirms tam, kad barbari sagrāva Romu un sāka veidoties Eiropas civilizācija. Raksts piedāvā ekskursu aptuveni 5000 gadu tālā pagātnē, lai aplūkotu, ka jau toreiz bija radīta sistēma, kuras uzdevums bija garantēt taisnu tiesu ikvienam pavalstniekam.

Par godu jaunajam 2010./2011. studiju gadam raksta autore lasītājus iepazīstinās ar Senās Ēģiptes koncepciju par taisnu tiesu. Kāpēc tieši Ēģiptes? Daļa zinātnieku to uzskata par senāko civilizāciju, bet, kas ir daudz būtiskāk, Eiropas kultūra ir Ēģiptes civilizācijas pastarpināta mantiniece. Ēģiptes mantojums tika pārņemts gan no grieķu un romiešu kultūras (grieķu vēsturnieku darbos tieši Ēģiptes kultūra bija civilizācijas vēstures atskaites punkts), gan no ebreju kultūras reizē ar Veco derību. Mozus, pirms tapa par pravieti, bija piederīgs faraona galmam, kur izgāja apmācību, kāda piedienas faraona ģimenei piederīgajiem, t. sk. tieslietās. Vecās derības taisnas tiesas ideja lielā mērā sakņojas ēģiptiešu juridiskajā kultūrā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
a
7. Septembris 2010 / 11:28
0
ATBILDĒT
Visu cieņu Osipovas kundzei! Viņa bija (kad es studēju pirms 12 gadiem), ceru, ka ir pašlaik un arī būs vislabākā pasniedzēja Juridiskajā fakultātē. Manā izprātnē viņa spēj sevī apvienot lielu inteliģenci, apbrīnojamas spējas atrast valodu un pieeju, kā arī ieinteresēt ikvienu studentu grupu, bet tajā pašā laikā nezaudēt savu \"es\". Īsta profesore, kuru ir vērts cienīt un arī uzslavēt (ko es pašlaik arī daru). Diemžēl daudziem citiem fakultātes profesoriem ir milzīgas problēmas ar katru no minētajiem faktoriem.
:D
2. Septembris 2010 / 16:51
0
ATBILDĒT
Pasaka par to, kā pelēns ar kalnu spēkojās.P.S. Tiešām domājāt, ka tiksiet galā?!
Sanita
1. Septembris 2010 / 18:40
0
ATBILDĒT
Man ir patiess prieks, ja juridisko presi lasošo personu vidū ir arī vēstures cienītāji, kas uzķer rakstā neiekļautās nianses. Senās Ēģiptes apvienošanas laiks tiešām ir strīdīgs, jo dažādi ēģiptologi atšķirīgi datē pirmās dinastijas nodibināšanu. Eduards Meijers (Eduard Meyer) datē Ēģiptes apvienošanu ar aptuveni 3200. gadu pr. Kr., citi zinātnieki min aptuveni 3000 gadu pr. Kr., Aleksandrs Šarfs (Alexander Scharff) un Antons Mortgats (Anton Moortgat) uzskata, ka pirmā dinastija pie varas nākusi tikai sākot ar 2850. gadu pr. Kr. Arī dinastijas dibinātājs ir noslēpumaina persona. Tradīcija min, ka abas valstis apvienoja Augšēģiptes valdnieks Meness. Vācu, krievu, franču u.c. avotos minēts arī otrs dibinātājs – Narmers. Diskusija notiek par to, vai Meness un Narmers ir viena vai divas personas. Valters Volfs uzskata, ka visticamāk tā ir viena persona, paskaidrojot, ka Meness ir Narmera pavārds, kas nozīmē „Karotājs”. Taču pastāv arī uzskats, ka Narmers un Meness ir divi valdnieki, kas laikā gaitā saplūduši vienā mitoloģiskā dinastijas dibinātājā. Avotos ir minēts arī valdnieks Skorpions, kuru arī identificē ar Menesu (piemēram, A. J. Arkell) vai uzskata par pastāvīgu vēsturisku personību, t. i., vienu no pirmajiem faraoniem. Jebkurā gadījumā jautājums vēl nav atbildēts, un iespējams jau tuvākajā laikā arheologu jauni atradumi palīdzēs viest skaidrību un rast atbildi uz jautājumiem, par kuriem ēģiptologi strīdas jau vairāk nekā pus gadsimtu.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 5
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties