Augstākā tiesa kļuvusi par vienu no retajām institūcijām, kura Latvijā organizē lielas tiesību konferences. Līdz šim tās bieži vien bija saistītas ar kādu nozīmīgu jubileju: 2007. gadā bija konference "Augstākā tiesa attīstībā: atskats pagātnē un Eiropas pieredze nākotnei", 2009. gadā konference "Administratīvo tiesu un administratīvā procesa tiesvedības pieci gadi Latvijā", bet šā gada 15. oktobrī Latvijas Universitātes Lielajā aulā notika Augstākās tiesas Senāta un tiesu palātu 15 gadu darbībai veltīta starptautiska konference "Augstākās tiesas judikatūra un tās loma tiesiskās domas attīstībā Latvijā". Ir iedibinājusies tradīcija, ka gandrīz katru gadu Augstākā tiesa aicina kopā Latvijas un arī ārvalstu juristus, lai apspriestu aktuālus jautājumus. Šo tradīciju noteikti nedrīkstētu pazaudēt. Vēl vairāk, šāda veida juristu forumus vajadzētu veidot vairāk un plašāk, saglabājot katra pasākuma raksturu un kvalitāti.
Konferenci organizēja Augstākā tiesa un Latvijas Universitātes (turpmāk tekstā – LU) Juridiskā fakultāte, tāpēc to atklāja konferences namatēvs Latvijas Republikas Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs un namamāte LU Juridiskās fakultātes dekāne Dr.iur. Kristīne Strada-Rozenberga. I. Bičkovičs uzsvēra, ka Augstākā tiesa tāda, kāda tā ir tagad, pilnībā uzsāka darbu tikai 1995. gadā. Tika izveidotas Augstākās tiesas palātas un Senāts, kam ir liela nozīme judikatūras veidošanā, veicinot vienādu tiesu praksi visās tiesās un taisnīguma veidošanos sabiedrībā. Savukārt K. Strada-Rozenberga konferences ievadvārdos norādīja, ka teorija bez prakses ir tukša, savukārt prakse bez teorijas ir neiespējama. Tiesu vara ir vienīgais varas atzars, kura pamatā ir profesionalitāte.
Valsts prezidents Valdis Zatlers Augstākajai tiesai nosūtīja apsveikumu. Konferencē to nolasīja Valsts prezidenta padomniece juridiskajos jautājumos Inese Lībiņa-Egnere. V. Zatlers apsveikumā atzina, ka Augstākās tiesas judikatūras autoritatīvākās atziņas mūsdienās uzskatāmas par tādu tiesību palīgavotu, kas sniedz neatsveramu ieguldījumu tiesību normu satura un izpratnes veicināšanā, cilvēktiesību ievērošanas un vienveidīgas, stabilas tiesu prakses nodrošināšanā.
Ministru prezidenta Valda Dombrovska runu nolasīja viņa padomnieks juridiskajos jautājumos Jānis Bordāns. Ministru prezidents norādīja, ka judikatūra rada asociācijas ar to, ko mēs gribam redzēt ikdienā. Judikatūrā ir formulētas sabiedrībā ilgi veidojušās atziņas.
Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris uzsvēra, ka šodienas Augstākā tiesa turpina to iesākto darbu, ko iesāka pirmskara Latvijas Senāts. Tiesa kalpo sabiedrībai un valstij, stiprinot demokrātiju un tiesiskumu.
Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers pateicās Augstākās tiesas palātu tiesnešiem un Senāta senatoriem par kopīgi paveikto darbu, radot judikatūru, kas tiek veiksmīgi izmantota ikdienas darbā.
Notāru padomes priekšsēdētāja Ilze Pilsētniece, dāvinot Augstākajai tiesai lielu rožu pušķi, vēlēja veidot kaut ko tādu, kas dos prieku arī pēc 15 gadiem, savukārt Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Grīnbergs atgādināja, ka nākamgad advokāti svinēs 90 gadu jubileju.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.