Teorētiskā un praktiskā doma
Tieslietas un dzīve
Par laulāto atsevišķās mantas tiesisko stāvokli Latvijas Civillikumā Juris Dzelme, zvērināta advokāta palīgsAkceptēts Zvērinātu advokātu padomē 1998. gada decembrī
Latvijas Civillikums (CL) pēc tā spēkā atjaunošanas un nepieciešamo grozījumu pieņemšanas 1993. gadā pieņēmis laulāto likumisko mantisko sistēmu, tā saucamo abu laulāto mantas vienlīdzīgas pārvaldības sistēmu ar no tā izrietošām tiesībām, tas ir, katram laulātajam visā laulības pastāvēšanas laikā ir tiesība pārvaldīt un lietot visu savu mantu — kā pirms laulības piederējušo, tā arī laulības laikā iegūto. Šī Latvijas Civillikuma atjaunotā tiesību normu pieeja laulāto likumiskajām mantiskajām attiecībām ir daudz progresīvāka attiecībā pret tām normām, kuras reglamentēja šīs attiecības līdz 1940. gadam, kad valdīja tā saucamā vīra pārvaldības sistēma. Tobrīd pastāvēja uzskats, ka tiesība pārvaldīt sievas mantu tajā pašā laikā ir arī vīra pienākums pret sievu un pret ģimeni vispār, jo tā izrietēja ne vien no varas pār sievas mantu, bet arī no rūpēm par ģimenes labklājību. Šāda uzskata galvenais vadmotīvs bija, ka "šī vīra tiesība un reizē pienākums ietērpts normās, kas stiprina ģimeni kā sociālu organizāciju un nodrošina bērnu un sievas materiālo stāvokli".1
Mūsdienu likumdevējs savukārt ir vēlējies radīt un iekļaut Latvijas Civillikumā normas, kas nodrošina sievas prasības pēc juridiskas un mantiskas vienlīdzības un patstāvības, tādējādi piešķirot abiem laulātajiem gan vienādas tiesības, gan pienākumus, gan atbildību.
Tā kā šobrīd abi laulātie var patstāvīgi piedalīties gan saimnieciskajā dzīvē, tajā skaitā uzņēmējdarbībā, gan arī politiskajā dzīvē, iegūstot tādā ceļā saimnieciskas vērtības, un, ievērojot to, ka sieva atbrīvota no vīra aizbildniecības tā, ka viņas slēgtiem darījumiem vīra asistence nav nepieciešama, tad, protams, arī viņas mantai jāpaliek viņas pašas varā un brīvā rīcībā.
Jāpiezīmē, ka jēdzieni "laulāto atsevišķā manta" un "laulātā atsevišķi iegūtā manta" nav identiski, jo atsevišķi iegūtā manta atrodas laulāto kopīgā lietošanā un pārvaldīšanā, bet laulāto atsevišķu mantu, pastāvot laulāto likumiskajām mantiskajām attiecībām, katrs laulātais pārvalda un lieto pats.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.