21. Decembris 2010 /NR. 51 (646)
Domu mantojums
Piezīmes Mīrona Krona rakstam "Civīllikuma pirmais pants"
8
Erlens Kalniņš
zvērināts advokāts 

1. Mīrona Krona (Myron Kron) raksts "Civīllikuma pirmais pants (Laba ticība kā tiesiskās rīcības kritērijs)", kas pirmo reizi publicēts "Tieslietu Ministrijas Vēstneša" 1937. gada 2. numurā,1 mūsdienās ir vispazīstamākā, varētu pat teikt – vispopulārākā šī Latvijas jurista zinātniskā publikācija.

Jāpiebilst, ka 20. gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados (tajā skaitā 1940. gadā) Latvijā dažādos juridiskos izdevumos publicēti vairāk nekā desmit M. Krona raksti civiltiesību un civilprocesuālo tiesību jautājumos, no kuriem mūsdienās tiek izmantotas un savu aktualitāti nav zaudējušas tādas apjomīgas publikācijas kā "Intertemporālo tiesību mācība un Civīllikuma trešais pants",2 "Laulāto mantiskās attiecības un to reģistrācija atbilstoši jaunajam Civillikumam" (krievu valodā)3 un "Testamenta izpildītājs".4 Mazāk zināms ir fakts, ka Rīgā 1928. gadā publicēta Cīrihes universitātē aizstāvētā M. Krona disertācija (vācu valodā) "Griba un uzticības aizsardzība, noslēdzot līgumu, atbilstoši Francijas un Šveices tiesībām",5 uz ko viņš ir atsaucies arī savā rakstā "Civīllikuma pirmais pants (Laba ticība kā tiesiskās rīcības kritērijs)" (sk. raksta 68. vēri).

2. No 20. gadsimta trīsdesmito gadu beigu Latvijas juridiskās literatūras viedokļa M. Krona raksts "Civīllikuma pirmais pants (Laba ticība kā tiesiskās rīcības kritērijs)" ir visapjomīgākā zinātniskā publikācija, kurā detalizēti analizēta "labas ticības" (Treu und Glauben, bonne foi, good faith) jēdziena izpratne un Civillikuma 1. panta piemērošana.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Matīsa 45
23. Decembris 2010 / 18:34
0
ATBILDĒT
No Dieva puses nepārspīlējiet Latvijas "autoritāšu" rakstīto! Meklējiet materiālus un definīcijas ārvalstu publikācijās !!Pašreizējo juristu paaudzi skolo tie, kam prāts sakropļots ar PSRS postulātiem par to, kas ir labs un kas ļauns. Par to 1934.gadā BRĪDINĀJA arī Krons: labā ticība kā jaunu normu radīšanas avots nozīmē tiesiskās iekārtas drošības graušanu, t.i., nevar legalizēt darījumus, kas veikti pretēji godaprātam. Bet Senāts, diemžēl, tādu praksi aktīvi piekopj...
students
22. Decembris 2010 / 10:16
0
ATBILDĒT
Dr.Kalniņš kā vienmēr rullē!
s
21. Decembris 2010 / 16:33
0
ATBILDĒT
patiešām piezīme vietā. Autoram smalks stils. Arī man lasot autora komentāru smaidu raisīja korektā piezīme, ka tiesa atsauces uz Kronu izmantojusi tikai kopā ar atsaucēm uz Baloža rakstu. Būtu interesanti pavērtēt, vai maz pats Krons ticis lasīts.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 5
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties