28. Decembris 2010 /NR. 52 (647)
Intervija
Ziemassvētku noskaņās katram vajadzētu piebremzēt ambīcijas
21
Prof. Dr.iur.
Aivars Endziņš
intervijā žurnāla "Jurista Vārds" galvenajai redaktorei Dinai Gailītei 

Jau kopš pirmā Satversmes tiesas sprieduma1 tiesnešu algu lietā "Jurista Vārds" ir atspoguļojis notikumus un dažādos viedokļus ap procesiem, ko apvienojot varētu dēvēt par likumdevēja, izpildvaras un tiesu varas viedokļu atšķirībām saistībā ar nepieciešamību krīzes apstākļos līdzsvarot valsts finanšu iespējas un tiesu varas neatkarības garantijas, tajā skaitā tiesnešu algu jautājumā.

Pagājušajā nedēļā parlaments, neskatoties uz Tieslietu padomes iebildumiem,2 līdz ar 2011. gada valsts budžeta apstiprināšanu pieņēma arī vairākus likumus, kas paredz atteikties no likumā "Par tiesu varu" līdz šim paredzētās tiesnešu atalgojuma kārtības, iekļaujot tiesnešus valsts vienotā atalgojuma sistēmā.3 Tādējādi ar 1. janvāri tiesneši likumā "Par tiesu varu" noteiktā algu pielikuma vietā saņems darba samaksu, kas tiks aprēķināta saskaņā ar valsts vienoto atalgojuma sistēmu.4

Noslēdzot debates par šo daudzus prātus sakarsējušo jautājumu, "Jurista Vārds" šī gada pēdējā numurā piedāvā trīs materiālus: Satversmes tiesas pirmā priekšsēdētāja, Biznesa augstskolas "Turība" profesora Dr.iur. Aivara Endziņa viedokli un ekspertu diskusiju, kurā uz mūsu jautājumiem atbild un jauno kārtību vērtē gan tiesneši un politiķi, gan tiesu darbinieki un citi nozares lietpratēji, kā arī Eiropas Tiesnešu konsultatīvās padomes izstrādātos Tienešu principus.

Protams, pie šīs tēmas atkal atgriezīsimies, ja piepildīsies pareģojumi, ka trim jau pieņemtajiem Satversmes tiesas spriedumiem tiesnešu algu lietā sekos arī ceturtais – par šo Saeimas tikko kā pieņemto lēmumu principā mainīt tiesnešu atalgojuma sistēmu.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU
apmaksas veids
mobilly
seb banka
swedbank
sms
 /  5 RAKSTUS
apmaksas veids
mobilly
seb banka
swedbank
piekļuves kods
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
21 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
rob
3. Janvāris 2011 / 22:19
0
ATBILDĒT
es pats > Vai esat lasījis ST spriedumus? Vai esat lasījis tieslietu padomes argumentus, vai esat lasījis tiesnešu biedrības argumentus, vai esat lasījis šo rakstu un tā komentārus?Pēc Jūsu komentāra var redzēt, ka protams nē! Jums fakti neinteresē, jo Jums ir viedoklis, ka 1.instances tiesneša alga pārsniegs prezidenta algu utt.Argumenti, par faktisko algu Ls 550 mēnesī, par nepamatotu algas piesaistes vidējai algai maiņu, par nepamatoti lielu algu samazinājumu, par prettiesiskiem pārejas noteikumiem, kas ilgstoši samazināja algu, kam gan tas interesē...

Ka tik pakliegt - kārtējā ignorance.krista> Es arī uzskatu, ka senators N. ir par jaunu un vēl senatore M. tika iecelta nepiedodami jauna un nepieredzējusi. Nejēdzīgi, bet ne par to ir stāsts.Savukārt, par tiesu sistēmas augšupeju - es nekur neesmu minējis, ka tās augšupeja ir atkarīga VIENĪGI no atalgojuma, to Jūs pati man piedēvējāt.. un protams, izmantojot šo pašas izdomāto argumentu, turpiniet ar apvainojumiem par nenobriedušu personību.Nav slikti :), bet tā Jūs tikai atkārtoti apstipriniet manis teikto, ka Jūsu diskusijas maniere, kas balstīta uz neargumentētu viedokli un apvainojumiem ir nožēlojama un par Jums neko labu neliecina.P.S.

Negribēju šoreiz palikt atbildi parādā lielajam kliedzējiem, kas visu labāk zin, jo citādi visos portālos maz zinoši cilvēki vienkārši pārkliedz jebkuru argumentētu viedokli, bet nu jau pietiks.Laiks visu noliks savās vietās.
krista
3. Janvāris 2011 / 14:39
0
ATBILDĒT
Neesmu nevienu aizvainojis. Lai arī kas Jūs būtu, uzskatu, ka, lai nonāktu senatora vai ST tiesneša amatā, pretendentam ir jābūt ne tikai attiecīgai kvalifikācijai, bet arī ar dzīves pieredzei.

Drīzāk Jūsu viedoklis, kas visu tiesas sistēmas augšupeju saskata vienīgi tiesnešu algu apjomā, liecina par nenobriedušu personību, kuram tiesā nav ko meklēt.
es pats
3. Janvāris 2011 / 13:40
0
ATBILDĒT
Nevienā valstī pirmās instances tiesas tiesnesim nemaksā vairāk par valsts prezidenta un valsts premjerministra algu. Ja uzskati, ka esi tik šausmīgi vērts, ka tev jāmaksā alga ar četrām nullēm un tavai mašīnai ir jabūt S-klases MB, tad tev un tādiem kā tu nav ko meklēt tiesā.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 18
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties