28. Decembris 2010 /NR. 52 (647)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vispārīgā jēdziena "saprātīgā laikā" ietekme uz bezdarbnieka pabalsta pārmaksas atgūšanu
5

Latvijas iedzīvotāju vidū pēdējos gados aktualizējies jautājums par bezdarbnieku pabalstu pārmaksu – no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (turpmāk tekstā – VSAA) daudz personu saņēma paziņojumus par konstatēto bezdarbnieka pabalstu pārmaksu ar tiem sekojošiem lēmumiem, kuriem bija administratīvā akta pazīmes.1 Liela daļa no šiem cilvēkiem piekrita atmaksai un arī veica to. Taču daļa pauda neizpratni par šo pabalstu atmaksāšanas tiesisko pamatu un vērsās administratīvajā tiesā pārsūdzēšanas kārtībā. Rakstā analizēta bezdarbnieka pabalsta pārmaksas konstatēšanas un pārmaksas apstākļu juridiskā daba.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU  /  5 RAKSTUS
piekļuves kods
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
taisnīgā
29. Decembris 2010 / 15:05
0
ATBILDĒT
Ja ir noteikts, ka, sākot strādāt, ir jāziņo NVA, tad cilvēkam šis pienākums ir jāizpilda, nevis acīmredzot bieži vien apzināti neziņo, lai strādājot varētu saņemt gan algu, gan bezdarbnieka pabalstu. Tā rezultātā nepietiks tiem, kam tiešām ir tiesības saņemt šo pabalstu. Kāpēc tad iepriekš samazināja pabalsta saņemšanas laiku? Gan jau tādēļ, ka trūka naudas. Bet te daži iedomājas, ka var prettiesiski iedzīvoties. Ja nepienākas, tad ir jāatmaksā.
nepiekrītu
29. Decembris 2010 / 10:02
0
ATBILDĒT
Salīdzinājumam - valsts prasījumam par izmaksātajiem uzturlīdzekļiem nav noilguma. Noilguma nav arī citos gadījumos (piem., Civillikumā 1256.p).

Protams, praktiski visās tiesiskajās attiecībās paredzēts īsāks vai garāks noilgums, taču jautājums nav par salīdzinājumu, bet par būtību. Proti, vai tad tas ir labi, ka slepkavībai (jebkuram noziegumam) ir noilgums? Varbūt kādreiz tam bija pamats, jo valsts nevarēja tērēt resursus senu pārkāpumu izmeklēšanai un novēršanai.

Noilguma institūts nav domāts, lai kāds varētu izvairīties no atbildības un tikt piedots, bet tāpēc, ka lai valsts varētu to "norakstīt zaudējumos"

IMHO
Armands
28. Decembris 2010 / 12:52
0
ATBILDĒT
Faktiski jebkurā tiesību nozarē ir noilgums (civiltiesībās ir vispārējais 10 gadu noilgums; komerctiesībās parastais noilguma termiņš ir pieci gadi; krimināltiesības atkarībā no noziedzīgā nodarījuma smaguma mainās arī noilguma termiņš; administratīvajā procesā arī ir dažādi noilguma termiņi).

Konkrētās lietas sakarā varu norādīt, ka privātpersonas prasījumam pret valsti ir noteikts noilguma termiņš, pie tam salīdzinoši īss. Piemēram, pārmaksātais PVN ir jāatprasa trīs gadu laikā; pēc minētā termiņa notecēšanas tiesības atprasīt PVN pārmaksu tiek zaudētas. Kādēļ, lai privātpersonai attiecībā pret valsti būtu noteikts prasības noilguma termiņš, bet valstij pret privātpersonu nebūtu prasības noilguma?
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties