18. Janvāris 2011 /NR. 3 (650)
Redaktora sleja
Meklējam jaunu tiesībsargu!
72

Nedaudz vairāk par mēnesi atlicis līdz pirmā Latvijas Republikas tiesībsarga Dr.iur. Romāna Apsīša pilnvaru termiņa beigām. Šie četri gadi viņam nav bijuši viegli, jo biroja darbu traucējušas gan “augšanas” grūtības (konflikti, kas no iekšējiem pārtapuši publiskos), gan dramatisks finansējuma samazinājums krīzes apstākļos. Sakot paldies cienījamajam profesoram par izturību, ir pienācis laiks uzsākt pēc iespējas plašākas debates par viņa pēcteci amatā.

Meklējot jauno tiesībsargu, vērā jāņem gan izglītība, gan praktiskā pieredze valststiesībās, it īpaši cilvēktiesībās. Ne mazāk svarīgs nosacījums – atpazīstamība un autoritāte juristu un politiķu aprindās, kas palīdzētu nostiprināt tiesībsarga “svaru” Latvijā. Ja šim amatam būtu jāraksta darba sludinājums, jāmin vēl arī vairākas personiskas īpašības, kam jākļūst par labākā kandidāta priekšrocībām: neizsmeļami enerģijas krājumi, drosme un apņēmība “iet pret straumi” un neņemt vērā dažādus spiedienus, neatlaidība un pat nekaunība, aizstāvot Latvijas iedzīvotāju tiesības. Šeit svarīgi atcerēties, ka tiesībsarga rīcībā nav piespiešanas mehānisma – viņa darba rezultātu var nodrošināt tikai tiesībsarga personiskā (un arī biroja) ietekme uz sabiedrības, līdz ar to arī valsts institūciju viedokli. Respektīvi, tiesībsarga autoritātei un raksturam ir jābūt tādam, lai neviens negribētu ar viņu “saķerties” publiskajā telpā.

Kur ņemt šādu tiesībsargu? Atbilde nav vienkārša. Jācer, ka Saeimā pārstāvētās partijas būs īpaši apdomīgas un rūpīgas savos meklējumos. Tāpat jācer, ka amatam piemēroti kandidāti, ja tiks uzrunāti, nebīsies no izaicinājuma (ne vien kļūt par tiesībsargu, bet arī vēlēšanu procesā no medijiem un politiķiem dzirdēt par sevi vēl līdz šim pašiem nezināmo...).

Līdzīgi citiem preses izdevumiem arī JV piedāvā lasītājiem savu tiesībsarga amata (reālu un arī mazāk ticamu) kandidātu sarakstu, ko aicinām slavēt, kritizēt vai papildināt:

a) akadēmiskie spēki – tiesību zinātņu doktori Mārtiņš Mits, Anita Rodiņa, Kristīne Dupate un Artūrs Kučs;

b) valststiesību un cilvēktiesību praktiķi – Sandra Sondore-Kukule, Arvīds Dravnieks, Inga Reine, Juris Rudevskis, Artis Stucka un Aleksejs Dimitrovs;

c) tiesneši – Kristīne Krūma, Jautrīte Briede un Anita Kovaļevska.

Rakstiet komentārus! Varbūt jūsu viedokli sadzirdēs kāds, kurš par tiesībsarga amata kandidātu debatēs no Saeimas tribīnes.

VISI RAKSTI 18. Janvāris 2011 /NR. 3 (650)
72 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
karuna
15. Februāris 2011 / 10:17
0
ATBILDĒT
Dravnieks nu gan ir garām - tukša muldēšana un neko reālu nav paveicis, 4 gadus vadot labas pārvaldības nodaļu Tiesībsargā. No viņa kolēģiem dzirdēts, ka termiņi viņam vispār neeksistējot. Kāda tur laba pārvaldība, ja cilvēks nevar saņemt pusgadu atbildi no tiesībsarga, ja iesniegums ir Dravnieka izskatīšanā????
Sala
27. Janvāris 2011 / 12:43
0
ATBILDĒT
Varbūt kādam interesē, cik dienu trīs gadu laikā Dravnieks iegriezies savā darba vietā? Kā vajadzētu skaidrot ilgstošu darba nespēju Tiesībsarga birojā savienojumā ar publiskām aktivitātēm ārpus tā? Varbūt pastāv jēdziens \\\"darba nespēja pamatdarba vietā\\\"?

Aicinu atvērtām acīm paraudzīties uz atbilstošas kandidatūras izvēli, jo katrā gadījumā nākamam tiesībsargam būs ārkārtīgi grūti atgūt pašreizējā vadītāja degradētās institūcijas slavu.

Attiecībā par tiesībsarga vietnieku nevajadzētu īpaši raizēties, jo kā zināms, vairākas tiesu instances atzinušas pašreizējās vietnieces Diānas Šmites atstādināšanu no darba par nelikumīgu. Tātad, Šmite saņems kompensāciju un turpinās darbu, tā es tās lietas redzu.Starp citu, tieši Dravnieks vadīja komisiju,kas centās saskatīt Šmites pārkāpumus, bet cieta fiasko.
vilis
25. Janvāris 2011 / 21:51
0
ATBILDĒT
piekriitu annas viedoklim
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 69
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties