1. Februāris 2011 /NR. 5 (652)
Skaidrojumi. Viedokļi
Saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanas problēmas
28
Par Civilprocesa likuma 400. panta pirmās daļas 1. punkta izpratni
Mg. iur.
Andris Pešudovs
 

Saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanā (turpmāk – SBPI) koncentrētā veidā izpaužas procesuālās ekonomijas princips. Civilprocesa likuma (CPL)1 50. nodaļā paredzētajā kārtībā kreditors darījuma formas dēļ, kas prasījumam piešķir publisku ticamību, var saņemt izpildu dokumentu ārpus prasības tiesvedības un pierādījumu pārbaudes. Šāda procesuālā kārtība vienlaikus gan taupa un ekonomiski izlieto tiesu sistēmas resursus, gan nodrošina zemus tiesāšanās izdevumus un īsu procesuālo termiņu pieteikuma izskatīšanai.

Taču minētā tiesību institūta mērķis padarīt civilprocesuālo kārtību efektīvāku tika būtiski apdraudēts, kad Augstākā tiesa (AT) CPL 400. panta pirmās daļas 1. punkta piemērošanu aprobežoja ar hipotēkas vai komercķīlas summu un piespiedu izpildes līdzekļa izvēli, un parādnieka atteikšanās vai izvairīšanās saņemt brīdinājumu tika atzīta par tiesiski pamatotu rīcību un vienlaikus par procesuālu šķērsli saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanai.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU  /  5 RAKSTUS
piekļuves kods
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
28 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
autoriem
11. Februāris 2011 / 10:36
0
ATBILDĒT
Šķiet, ka autori nav pilnībā iepazinušies ar Satversmes tiesas 2010. gada 24. novembra spriedumu lietā Nr. 2010-08-01 „Par Civilprocesa likuma 396. panta pirmās daļas vārdu „vai ķīlas ņēmējs, kuram ir tiesības pārdot ķīlu par brīvu cenu”, 396. panta otrās daļas vārdu „bet, ja pieteikumu iesniedzis ķīlas ņēmējs, – arī ķīlas līguma noraksts, pierādījumi par parādnieka brīdinājumu, ja vien no paša akta vai likuma neizriet, ka šāds brīdinājums nav nepieciešams”, 397. panta pirmās daļas vārdu „nepaziņojot par to pieteicējam un parādniekam” un 397. panta otrās daļas 1. punkta vārdu „vai ķīlas ņēmēja parādniekam un ķīlas ņēmējam ir tiesības nekustamo īpašumu pārdot par brīvu cenu” atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 92. pantam” un 2010. gada 17. maija spriedumu lietā Nr. 2009-93-01 „Par Civilprocesa likuma 400. panta pirmās daļas 1. punkta un 405. panta pirmās un trešās daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 92. pantam”. Pat ja ar šiem spriedumiem par neatbilstošu Satversmei tika atzīta tikai viena CPL norma, pārējo Satversmes tiesas spriedumos vērtēto CPL normu interpretācija jebkuram tiesību normu piemērotājam Latvijā ir saistoša. Principā 2010. gada 24. novembra sprieduma lietā Nr. 2010-08-01 19.5. punktā secinātais „Līdz ar to Civilprocesa likuma 396. panta otrā daļa, ciktāl tā pieļauj to, ka netiek iesniegti pierādījumi par parādnieka brīdināšanu, ja no paša akta izriet, ka šāds brīdinājums nav nepieciešams, neparedz saprātīgu līdzsvaru starp parādnieka un ķīlas ņēmēja, kā arī sabiedrības interesēm. Tādēļ minētā norma šajā daļā neatbilst Satversmes 92. pantam” ļauj pamatoti apšaubīt raksta sadaļas „Parādnieka brīdināšana” pamatotību.

Un jā – Jonikāna kunga godaprāts tika apšaubīts acīmredzami nepamatoti.Kārlis
8. Februāris 2011 / 23:03
0
ATBILDĒT
Interesants raksts.

Andris nodeva kārtīgi. :)

uzskatu, ka pamats diskusijai..
Incognito
5. Februāris 2011 / 22:23
0
ATBILDĒT
Šie komentāri nav vērtējami augstāk par DELFI portālā sastopamajiem. Tas norāda vien uz komentētāju nekompetenci. Tā vietā, lai izteiktu juridiski pamatotu viedokli (piekrišanu vai nepiekrišanu), tiek izteikta personiska nepatika pret autoriem. Es, savukārt, kā juriste ceru, ka šis raksts ir sākums konstruktīvai diskusijai par problēmu, jo tāda tik tiešām šobrīd pastāv lietās par saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanu. Taču no komentētājiem nav jūtama izpratne par bezstrīdus tiesvedību. Nejauksim jurisprudenci ar politiku!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 25
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties