11. Marts 1999 /NR. 9 (116)
Liecinieks Vācijas kriminālprocesā

Citu valstu pieredze

Liecinieks Vācijas kriminālprocesā

Asoc.prof., Dr.iur. Ārija Meikališa, Policijas akadēmijas akadēmiskā prorektore, policijas pulkvede,— "Latvijas Vēstnesim"

MEIKAL~1.JPG (16997
BYTES) Liecinieks ir kriminālprocesa dalībnieks, kas zināms visās zemēs un visu valstu kriminālprocesuālajā likumdošanā. Tiesa gan, teorijā ir dažādi uzskati par liecinieka procesuālo statusu un vietu procesuālajā darbībā. Ir juristi, kas liecinieku uzskata par kriminālprocesuālās darbības dalībnieku, taču ir arī zinātnieki, kas, pamatojoties uz procesuālo funkciju teoriju, uzskata liecinieku nevis par procesa dalībnieku, bet par pierādīšanas līdzekli. Neatkarīgi no tā vai cita uzskata lieciniekam procesā nepārprotami piešķirtas noteiktas tiesības, pienākumi un atbildība.

Saskaņā ar spēkā esošo Kriminālprocesa kodeksu liecinieka tiesības, pienākumi un atbildība iekļauti nodaļā par pierādījumiem. Kriminālprocesa kodeksa projekts šo aspektu risina citādi, proti, liecinieks tiek uzskatīts par kriminālprocesa dalībnieku, tādēļ tā kriminālprocesuālā reglamentācija iekļauta sadaļas "Kriminālprocesa dalībnieki" nodaļā "Citi procesa dalībnieki". Vācijas kriminālprocesa kodekss liecinieku kriminālprocesuālajam statusam velta atsevišķu nodaļu, iekļaujot to vispārējo noteikumu sadaļā.

Tā kā pašlaik tiek apspriests Kriminālprocesa projekta variants, izlemjot tās vai citas procesuālās normas un pat veselu kriminālprocesuālo institūtu vietu, lomu un reglamentāciju procesā, ir vērts ieskatīties, kā attiecīgu problēmu risina citu valstu likumdošanā.

Šī raksta uzdevums ir sniegt ieskatu par liecinieku procesuālo statusu Vācijas kriminālprocesā. Kāpēc tieši Vācijā? Pirmkārt, ar Vāciju mūs vieno dziļas vēsturiskas saiknes, otrkārt, šo zemi ilgus gadus — pēckara posmā — raksturo demokrātiska pieeja un eiropeiskas tradīcijas problēmu risinājumā. Saskaņā ar Vācijas kriminālprocesuālo likumdošanu liecinieks ir persona, kuru nevar izslēgt no šī statusa sakarā ar cita procesa dalībnieka funkcijām procesā un kuram ir jāizsakās par lietas apstākļiem tiesneša priekšā.

Liecībspējīgs ir katrs; arī bērni un garīgi slimi var būt liecinieki. Liecinieki var būt arī apsūdzētā radinieki vai piederīgie, piemēram, apsūdzētā sieva, kā arī personas, kurām ir draudzīgas vai naidīgas attiecības ar viņu vai kuras atrodas mantiskā atkarībā no apsūdzētā, piemēram, kalpotāji.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties