12. Aprīlis 2011 /NR. 15 (662)
Tiesību prakse
Morālā kaitējuma kompensācijas aprēķina vadmotīvi
1
Sannija Matule
"Jurista Vārda" galvenā redaktora vietniece 

"Neskatoties uz striktu tiesisko regulējumu un visai plašo judikatūru, tiesu praksē konstatējama kļūdaina likuma normu piemērošana un nepareiza to satura interpretācija, nepietiekama likumā norādīto kritēriju, kas ņemami vērā pie morālā kaitējuma kompensācijas apmēra noteikšanas, izvērtēšana, neprecizitātes tiesas pieņemto lēmumu formulējumā un citas kļūdas, trūkumi un nepilnības. Tāpat atzīmējama visai atšķirīga morālā kaitējuma apmēra noteikšana gadījumos, kad kaitējums radīts salīdzināmos apstākļos," tik skarbi secinājumi izriet no Augstākās tiesas nule publiskotā tiesu prakses pētījuma par morālā kaitējuma kompensāciju kriminālprocesā.

Jaunākais Augstākās tiesas publiskotais pētījums, ko sadarbībā ar Senāta Krimināllietu departamentu un Judikatūras nodaļu veikusi juridisko zinātņu doktore profesore Valentija Liholaja, ir bijis darbietilpīgs: kopumā analizēti 223 laikā no 2008. līdz 2010. gadam spēkā stājušies tiesu nolēmumi, to skaitā 84 – pirmās instances, 92 – apelācijas instances un 37 kasācijas instances tiesas nolēmumi 85 kriminālprocesos.

Šajā apjomīgajā materiālā atspoguļojas ne tikai tiesu prakses izvērtējums, tam sekojoši secinājumi un ieteikumi, bet arī sniegts pārskats par morālā kaitējuma kompensācijas jēdzienu un tiesisko regulējumu, un pat tapis orientējošs uzskates materiāls, kurā iepretim Krimināllikuma pantiem norādītas potenciālās kompensācijas naudas summas (sk.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Justus
15. Aprīlis 2011 / 11:03
0
ATBILDĒT
Gribētos zināt juristu domas par šajā apkopojuma kopsavilkuma daļā 12.pkt. izteikto viedokli par to, ka procesos pēc KL 260.p.butu piemērojamas Ceļu satiksmes likuma normas, t.i., 1,24,25,29,44.p., kas paredz transportlīdzekļa īpašnieka atbildību par nodarīto zaudējumu. Tātad, ja darbinieks, uz darba tiesikso attiecību pamata vada transportlīdzekli uz izraisa ar šo transportlīdzekli CSNg, tad morālo kaitējuma kompensāciju kriminālprocesā no viņa tā kā nevar piedzīt? Vai tādā gadījumā no darba devēja kā transportlīdzekļa īpašnieka pēc tam civilprocesā ir jāpiedzen morālā kaitējuma kompensācija?
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties