Atbilstoši senākiem plāniem jau šā gada sākumā vajadzēja stāties spēkā likumam, kurš reglamentētu ārpustiesas parāda piedziņas jautājumus. Vairāku gadu laikā šī iecere likuma spēku nav guvusi, taču likumprojekta formā idejas par nepieciešamā regulējuma saturu gan ir izkristalizējušās. Turklāt tieši minētā normatīvā akta izstrāde bijusi par pamudinājumu Latvijas Ārpustiesas parādu piedzinēju asociācijas dibināšanai 2010. gada pavasarī, kurā apvienojušies sākotnēji pieci, bet šobrīd jau septiņi, kā paši saka, nozares vadošie uzņēmumi.
Stāstot par minētās asociācijas iecerēm un plāniem, arī cerībām jau drīzumā sagaidīt Parāda atgūšanas likuma spēkā esamību, organizācijas valdes priekšsēdētāja – juriste Agnese Priedīte uzsver, ka minētā nozare ir apvīta ar daudziem mītiem un stereotipiem, kurus gribētos mainīt.
Jūsu pārstāvētā asociācija ir salīdzinoši jauna un pastāv vien nepilnu pusotru gadu. Kas pamudināja tādu veidot?
Asociācijas rašanās vēsture faktiski ir saistīta ar Parāda atgūšanas likumprojekta izstrādi. Šim nolūkam pirmā darba grupa tika izveidota jau 2009. gada rudenī, un tad vienkopus sanāca lielākie nozares spēlētāji. Strādājot pie likumprojekta, nonācām arī pie secinājuma, ka ir nepieciešama nozari apvienojoša organizācija, lai pārstāvētu un kopīgi paustu mūsu viedokli, intereses.
Tieši šis mērķis – piedalīties parādu piedziņas nozari reglamentējošā tiesiskā regulējuma izstrādē un pilnveidošanā, ko šobrīd aktīvi arī darām, – asociācijas statūtos norādīts kā pirmais. Tam seko arī vairāki citi mērķi un uzdevumi, tostarp pārstāvēt parādu piedziņas sabiedrību kopējās intereses valsts varas un pārvaldes institūcijās, kā arī sabiedriskajās un starptautiskajās organizācijās; aizsargāt kreditoru intereses – loģiski, ka esam komercsabiedrības un pārstāvam savus kreditorus; informēt sabiedrību par Latvijas parādu piedziņas tirgus aktualitātēm; veidot un uzturēt sabiedrībā izpratni par parādu piedziņas nozares nozīmi un darbības principiem.
Šajā kontekstā jāuzsver, ka līdz ar asociācijas izveidi mēs, ārpustiesas parādu piedzinēji, esam sākuši aktīvu sabiedrības informēšanu par ārpustiesas parādu piedziņas procesu, kas ir apvīts ar daudziem mītiem un stereotipiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.