Latvijas Krimināllikums un datornoziegumi
Komentāri. Skaidrojumi. Viedokļ
Mag. iur. Uldis Ķinis, Kuldīgas rajona tiesas priekšsēdētājs, Eiropas Padomes Kibernoziegumu komitejas eksperts, Ministru kabineta noteikumu "Par informācijas sistēmu drošību" darba grupas vadītājs, — "Latvijas Vēstnesim"
1999.gada 1. aprīlī ir stājies spēkā jaunais Krimināllikums (KL). Tā piemērošana tiesu praksē radīs daudz jautājumu, kas, iespējams, nav atrisināti likumā, tieši tāpēc ļoti liela nozīme būs tiesu praksei un tiesību speciālistu publikācijām. Krimināllikumā ir iekļauti vairāki jauni noziegumu veidi, par kuru izdarīšanu atbildību neparedzēja Latvijas Kriminālkodekss. Viens no tādiem noziegumu veidiem ir datornoziegumi.
Datornoziegums — jebkura ar likumu aizliegta krimināli sodāma darbība vai bezdarbība, kur dators vai datortehnoloģijas produkti (datori, skaneri, drukas iekārtas, datorprogrammas, komunikāciju līdzekļi u.c.) izmantoti kā nozieguma priekšmets vai nozieguma rīks ar mērķi ietekmēt datorsistēmu tehniskos un informācijas resursus.
Noziegumi, kas izdarīti, izmantojot zinātnes sasniegumus, nav jauna problēma. "Vēsture parāda, ka, savienojot jaunās tehnoloģijas ar dinamiskām sociālām pārmaiņām, mums vajag gaidīt kriminālo aktivitāšu pieaugumu. Šīs tieksmes attiecas arī uz sabiedrības pārmaiņām, kas saistītas ar interneta izmantošanu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.