14. Februāris 2012 /NR. 7 (706)
Redaktora sleja
Referendums kā zināšanu māte
17

Šaubas ir domājoša cilvēka pazīme. Jo vairāk kāds mācās un pieredz, jo mazāk viņā pārliecības par kādas patiesības absolūtumu. Juristi šai ziņā ir īpaši trenēti, jo jau skolas solā apgūst obligāto principu audiatur et altera pars (jāuzklausa arī otra puse).

Tieši tādēļ daudzi kolēģi diskusijās par gaidāmo referendumu ir sākuši meklēt racionālus argumentus principā aksiomātiskajam (pašsaprotamajam) Satversmes 4. panta pirmajam teikumam – “Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda.” Satversmes kodols vai valsts pamati – vienalga, kā mēs to saucam, – tās ir pamatlietas, kas nosaka un raksturo Latvijas kā demokrātiskas un nacionālas valsts identitāti jeb saturu: ar citām neatkarīgām un demokrātiskām valstīm kopīgos un arī no tām atšķirīgos elementus. Latviešu valoda kā valsts valoda ir viena no šīm pamatlietām jeb raksturlielumiem, jo tieši latviešu tautas (nevis zviedru, vācu, krievu vai ķīniešu) pašnoteikšanās rezultātā ir radusies Latvijas valsts.

Viens no valsts dibinātājiem Jānis Čakste (tieši viņš vadīja Latviešu bēgļu Centrālo komiteju, kur Pirmā pasaules kara gados nobrieda doma par Latviju kā neatkarīgu valsti; viņš bija arī Tautas padomes un Satversmes sapulces priekšsēdētājs, pirmais Latvijas Republikas prezidents) divus gadus pēc valsts dibināšanas, 1920. gada 18. novembrī, uzrunājot Satversmes sapulci, teica: “Latvijas valsts izaugusi no latviešu tautas vienprātības, tā ir palikusi stipra caur Latvijas tautas vienprātību [..].”

Tādējādi viņš atainoja Latvijas dibināšanas apstākļus: jau no pašiem Tautas padomes darbības sākumiem latviešu politiķiem valsts celtniecībā pievienojās arī citu tautību politiskie spēki – Latvijas tautā apvienojās latvieši kā valstsnācija un mazākumtautības, kas dzīvoja un arī mūsdienās dzīvo Latvijas teritorijā.

Dažus mēnešus vēlāk, 1921. gada janvārī, kad Latviju de iure atzina citas valstis, J. Čakste raksturoja valsts izveides gaitā un brīvības cīņās apliecināto suverēna vienprātību: “Latvijas tautai vajadzēja pierādīt, ka viņai ir cieta griba būt patstāvīgai, neatkarīgai valstij un ka viņai līdz ar to ir vajadzīgais spēks, lai savu neatkarību aizstāvētu. [..] valstis rada pašas tautas un uz viņām atbalstās viņu īstās tiesības.”

Demokrātam un juristam J. Čakstem, protams, nebija šaubu nedz par Latvijas valsts tapšanas apstākļiem, kuros viņš pats aktīvi piedalījās, nedz par viņa vadībā pieņemtās Satversmes kodolu un tajā ietverto suverēna – Latvijas tautas – jēdzienu. Acīmredzot tieši tādēļ Satversmes sākotnējā tekstā nebija normas par latviešu valodu kā valsts valodu. Tas taču bija pats par sevi saprotams – ka tieši latviešu valoda būs tā, kas vienos Latvijas tautu, lai jaunā, demokrātiskā valsts varētu funkcionēt un Latvijas tauta tādējādi varētu dzīvot mierā un labklājībā.

Diemžēl Satversmes radītāji nebija gaišreģi un nespēja paredzēt nedz Otro pasaules karu, nedz Latvijas ilgstošo okupāciju un tās politiskās, demogrāfiskās un citas sekas. Viņi nespēja iedomāties, ka Latvijas tautai, tajā skaitā politiķiem un juristiem, radīsies šaubas par pašsaprotamām lietām. 1998. gadā Satversmē tika nostiprināts latviešu valodas kā valsts valodas statuss. 2012. gada 18. februārī Latvijas tautai tas vēlreiz jāapliecina referendumā.

Jau divreiz citētais J. Čakste Satversmes sapulci aicināja uz vienotu darbu Latvijas labā: “Mēs izsargāsimies sēt nesaprašanās un naida sēklu.” Valodas referenduma iniciatori ir rīkojušies pretēji šim principam. Ir dīvaini pārjautāt suverēnam pamatlietas, kas jau sākotnēji, valsti dibinot, ir izlemtas (ja vien nav mērķis dibināt jaunu, citu valsti). Taču nav ļaunuma bez labuma. Ja sekojam romiešu atziņai repetitio mater studiorum (atkārtošana zināšanu māte), referenduma rezultātam vajadzētu darīt skaidrus Latvijas valsts pamatus visiem tiem, kas tos vēl nav izpratuši.

VISI RAKSTI 14. Februāris 2012 /NR. 7 (706)
17 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
mazgudrais
20. Februāris 2012 / 09:59
0
ATBILDĒT
4.maija deklarāciju pieņēma neleģitīma attiecībā pret Latvijas republiku varas struktūra, tas tiesa, ar šo deklarāciju leģitīmi tika paziņots, ka šī neleģitīmā struktūra plāno atkāpties no varas, tātad nolikt savas neleģitīmās varas pilnvaras, un tikai, un ne vairāk. tas, ka kādreiz tiek jautāts kādu personu viedoklis, ir tikai viedokļa noskaidrošana un nekas vairāk, sevišķi jautājumā, kur pilntiesīgi ir lemt tikai pilsoņi.

nav tādas 4.maija republikas, tāda var būt tikai SC fantāzijās
LETA
16. Februāris 2012 / 17:49
0
ATBILDĒT
Aicina Latvijas baltkrievus balsot pret valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai



Publicēta: 16:52 16.02.2012.

Rīga, 16.febr., LETA. Latvijas Baltkrievu kultūras biedrība \"Svitanak\" un Baltkrievu pilsoniskās sabiedrības koordinācijas centrs Rīgā aicina Latvijas baltkrievus sestdien iet uz referendumu un balsot pret valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai.





Kā aģentūru LETA informēja Baltkrievu pilsoniskās sabiedrības koordinācijas centra Rīgā izpilddirektors Ramans Kavalčuks, neatkarīga valsts, dzimtā valoda, nacionālā identitāte, kultūra un tradīcijas ir katras nācijas pamatvērtības.





\"Ir pagājuši 20 gadi, kopš Baltkrievija atguva savu neatkarību un baltkrievi atsāka mūsu dzimtās valodas, nacionālās kultūras un tradīciju atjaunošanu. Par nožēlu kopš 1995.gadā notikušā referenduma Baltkrievijā, kas notika Aleksandra Lukašenko autoritārā režīma ilgtermiņa ierobežojošās politikas ieviešanas ietekmē, kad krievu valodai piešķīra oficiālās valsts valodas statusu, mūsu dzimtā baltkrievu valoda tiek lielā mērā diskriminēta un pamazām iznīcināta,\" uzsver Kavalčuks.





Viņš uzsver, ka Baltkrievijas valdība ir saīsinājusi vai samazinājusi visus kursus, kas sākotnēji tika pasniegti baltkrievu valodā augstākās izglītības iestādēs, zinātniskās grāmatās, klasiskajā prozā un dzejā, literatūrā bērniem. Ir bijuši neskaitāmi gadījumi, ka policija ir aizturējusi cilvēkus, kā arī cilvēkiem ir bijusi liegta iestāšanās darbā tikai tādēļ, ka viņi runā baltkrievu valodā ikdienas dzīvē.





Valsts pārvalde, kuru vadīja Lukašenko, izdeva rīkojumu baltkrievu mācību valodu noņemt un aizstāt to ar krievu valodu lielākajā daļā Baltkrievijas augstskolu un bērnudārzu. Mūsdienās baltkrievu valodā runājošās ģimenes pulcējas privātmājās un dzīvokļos, lai dzimto valodu un zemes patieso vēsturi mācītu saviem bērniem, baidoties no Baltkrievijas pastāvošā režīma drošības spēku uzbrukuma, esošo situāciju raksturo Kavalčuks.





Viņš aicina Latvijas baltkrievus atcerēties, ka viņu mājas ir Latvijā un viņi ir ievērojama latviešu sabiedrības daļa.





\"Mūsu lūgums jums ir aizsargāt likumīgās konstitucionālās tiesības un vērtības latviešu tautiešiem. Mēs aicinām jūs apmeklēt vēlēšanu iecirkņus 18.februārī un balsot pret grozījumiem Satversmē un pret otrās valsts valodas oficiālā statusa piešķiršanu krievu valodai Latvijā,\" aicina Kavalčuks.





Latvijas Baltkrievu kultūras biedrība \"Svitanak\" kopš Atmodas laika ir atbalstījusi latviešu tautu tās valsts neatkarības atgūšanā un latviešu valodas, kā vienīgās valsts valodas pastāvēšanā Latvijā.





\"Pašlaik, referenduma laikā, kad tiek izlemts jautājums par latviešu valodas valstiskumu, mēs atbalstām latviešu tautu tās valodas kā vienīgās valsts valodas saglabāšanā un aicinām visus Latvijas baltkrievus 18.februāra referendumā atbalstīt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu, tā apliecinot savu cieņu Latvijas valstiskuma konstitucionālajiem pamatiem,\" aicina \"Svitanak\" valde.





Kā ziņots, tautas nobalsošana par grozījumiem Satversmē, kas paredz piešķirt valsts valodas statusu krievu valodai, notiks sestdien. Referendumā Satversmes grozījumi tiks pieņemti, ja par tiem nobalsos vairāk nekā puse balsstiesīgo vēlētāju, kuru skaits 11.Saeimas vēlēšanās bija 1 543 786, tātad par otras valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai referendumā būs jānobalso vismaz 771 893 vēlētājiem.
Rigaer Zeitung
16. Februāris 2012 / 16:57
0
ATBILDĒT
No Latvijas konstitucionālo tiesību viedokļa AP bija tiesīga atjaunot Satversmes darbību, jo prettiesiski apturētās Satversmes darbības atjaunošana ir jebkuras varas institūcijas pienākums, kura Latvijas valstī realizē valsts varu.

----

Šī Levita kunga doma ir interesanta, bet ir vismaz divas grūtības:

1. Ar tādu pieeju nāktos izdarīt daudzus tehniski līdzīgus un saturiski pretrunīgus secinājumus. Piemēram, tad var apgalvot, ka jebkuras Vidzemes, Kurzemes un Vitebskas (u. c.) guberņas teritorijā valsts varu realizējošas institūcijas pienākums ir atjaunot prettiesiski apturēto 1906. g. Krievijas Impērijas Pamatlikumu darbību.

2. Ja AP nebija rīcības brīvības kā tikai atjaunot Satversmes darbību, tad Neatkarības deklarācija ir prettiesiska - Satversmes pantu lielākās daļas darbību tā ierobežoja.



Kopumā - ar juridiskiem trikiem var mēģināt uzturēt visādas fikcijas, un reizēm tas pat varētu būt lietderīgi, bet pašreiz valdošā pieeja noved pie vismaz bērnu tiesību uz pilsonību (sk. SPPPT un Kovenciju par bērna tiesībām, ko apstiprināja tā pati AP) pārkāpuma - daudzi bērni 1991. g. 15. oktobrī, kad visu LPSR pilsoņu ievelētā AP noteica LR pilsoņu loku, izrādījās bez jebkādas pilsonības.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 14
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties