13. Marts 2012 /NR. 11 (710)
Tiesību prakse
Uzņēmumu reģistra amatpersonu lēmumu atziņas ar ekspertu komentāriem
Par akcionāra tiesībām brīvi atsavināt savas akcijas

Komerclikuma 238. panta otrās daļas norma nav tulkojama paplašināti, proti, akciju sabiedrības statūtos var paredzēt ierobežojumu tikai attiecībā uz akciju pārdošanu, nevis citiem iespējamajiem akciju atsavināšanas veidiem. Likumdevējs nav paredzējis, ka visos akciju atsavināšanas gadījumos var piemērot pirmpirkuma institūtu un akcionāru sapulces piekrišanu.

Lietas apstākļi

Uzņēmumu reģistrā saņemts akciju sabiedrības pieteikums par statūtu grozījumu reģistrēšanu. Pieteikumam pievienota sabiedrības statūtu jaunā redakcija, kuras 7.3. punktā noteikts, ka akciju atsavināšanas gadījumā ir nepieciešama akcionāru sapulces piekrišana. Lietā tiek sniegta atbilde, vai likums atļauj statūtos noteikt aizliegumu akcionāram brīvi atsavināt savas akcijas.

 

Galvenā valsts notāra atziņas

Komerclikuma 238. panta pirmajā daļā likumdevējs imperatīvi akcionāram ir paredzējis tiesības brīvi atsavināt sev piederošās akcijas. Savukārt minētā panta otrajā daļā ir paredzēts izņēmums no vispārīgā principa, kas ļauj ierobežot vienu no atsavināšanas veidiem – pārdošanu. Akcionāra tiesības pārdot savas akcijas var ierobežot tikai divos gadījumos:

1. Akciju sabiedrības statūtos noteikts, ka nepieciešama akcionāru sapulces piekrišana akciju pārdošanai un statūtos norādīti iemesli iespējamajam piekrišanas atteikumam. Akcionāru sapulces piekrišanas nepieciešamība ir attiecināma tikai uz akciju pārdošanas gadījumu, vienlaikus akciju sabiedrības statūtos obligāti ir nepieciešams atrunāt arī iemeslus, kuru dēļ šo piekrišanu var atteikt.

2. Akciju sabiedrības statūtos noteiktas pārējo akcionāru pirmpirkuma tiesības uz pārdodamo akciju. Ja kāds akcionārs pārdod sev piederošās vārda akcijas, citiem akcionāriem ir pirmpirkuma tiesības uz šīm akcijām. Pirmpirkuma tiesība ir saistību tiesība, ar kuru tiek pielīgta priekšrocība pirkt lietu, ja tā tiek pārdota. Ja pirmpirkuma tiesību būtību mēģinātu attiecināt arī uz citiem atsavināšanas veidiem, piemēram, dāvinājumu, rastos situācija, kas nonāktu pretrunā ar Civillikuma 2060. pantā noteikto pirmpirkuma tiesību regulējumu.

Komerclikuma 238. panta pirmā daļa ir tulkojama kopsakarā ar 134. panta ceturto daļu. Proti, nosacījums, ka jebkura persona var kļūt par akcionāru, neattiecas uz sabiedrību ar ierobežotu atbildību, kura saskaņā ar Komerclikuma 134.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties