20. Marts 2012 /NR. 12 (711)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pedagogs – paraugs sabiedrībai bez aizdomu ēnas
3
Mg.iur.
Jānis Dzanuškāns
zvērināts advokāts, advokātu biroja "Dzanuškāns&partneri" vadītājs 

2011. gada marta beigās plašsaziņas līdzekļos izskanēja ziņa, ka, izskatot kādas Kuldīgas novada izglītības iestādes direktora prasības lietu par atjaunošanu amatā, Augstākās tiesas Senāts nolēmis apturēt tiesvedību lietā un iesniegt pieteikumu Satversmes tiesā, lūdzot vērtēt Izglītības likuma 50. panta 1. punkta atbilstību Satversmes 1. un 106. pantam, kas nosaka, ka Latvija ir neatkarīga un demokrātiska republika un ikvienam ir tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai. Satversmes tiesa pieteikumu noraidīja, kas nozīmēja, ka lietu turpināja skatīt Augstākajā tiesā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Anonīms lietotājs
23. Marts 2012 / 17:34
0
ATBILDĒT
\"Silti iesaku palasīt arī Senāta lēmumu par vēršanos Satversmes tiesā, kurā ir daudz labāka un pārliecinošāka argumentācija, nekā spriedumā.\"Lēmums pieejams šeit.

http://tinyurl.com/7gbd8sn
Cristina
23. Marts 2012 / 17:19
0
ATBILDĒT
\"vai atkāpsimies no ētiskām normām vai tomēr paliksim pie uzskata, ka ir profesijas, kas nav saistāmas ar sodāmības faktu\"Un ko autors uzskata par atkāpšanos no ētikas normām?

Vai autors nesaprot, ka absolūts aizliegums strādāt par pedagogu tām personām, kuras jebkad tika sodītas par visnenozīmīgako ar bērniem nesaistītu noziedzīgu nodarījumu, iespējams, nav visai attaisnojams?Šajā lietā skolas direktors kļūdaini aizpildīja nodokļu deklarāciju, savu kļūdu atzinis, ar prokurora priekšrakstu dabūjis minimālo sodu. Pēc tam vairākus gadus mierīgi strādāja, un, kad pašvaldībai radās nepieciešamību viņu atlaist, tā izmantoja šo apstākli. Jo, redz, likums nenošķir, ar kādu noziedzīgu nodarījumu var un ar kādu nevar stradāt par pedagogu - nevar jebkurā gadījumā!Silti iesaku palasīt arī Senāta lēmumu par vēršanos Satversmes tiesā, kurā ir daudz labāka un pārliecinošāka argumentācija, nekā spriedumā.

https://docs.google.com/document/d/1MylHJ1yBsGLTqO RXW78BD_6cA2HaoJLnlN6-QTEguY/editLasot šādus rakstus (un arī šādus Senāta spriedumus), mani pārņem dziļas skumjas. Nu cik daudz rakstīts un runāts par vispārējiem tiesību principiem, par samērīguma principu, bet viss velti. Daigas Iļjanovas/Rezevskas pūles nav spējuši mainīt valdošo pozitīvistisko tiesību izpratni uz dabisko tiesību izpratni. Joprojām tēze par samērīguma principa radiācijas efektu, kad tas ietekmē jebkuras tiesiskās attiecības, arī pie obligātā administratīvā akta, rada neizpratni un bailes.Es uzskatu par pilnīgi pietiekamu ierobežojumu cilvēkam strādāt par pedagogu, ja viņš iesaistīts noziedzīgā nodarījumā, kas saistīts ar vardarbību, tikumību vai bija vērsts pret bērniem (kā to arī paredz gaidāmie grozījumi).

Bet es nesaprotu, kā bērnus var apdraudēt skolotājs, kurš nepareizi aizpildīja nodokļu deklarāciju. Šāds profesijas ierobežojums man nešķiet samērojams ar mērķi. Ierobežojumiem jābūt samērīgi diferencētiem atkarība no nodarījuma rakstura.Un Satversmes tiesa šajā lietā arī, kā Pontijs Pilats, mazgāja rokas nevainībā. Būtu labi, ja kāds varētu publicēt šis lietas Satversmes tiesas 2011.gada 20.aprīļa lēmumu. Lai visi paskatās uz šo tiesiskā inertuma piemēru.Norādītas lietas numurs ir SKC-478/2011, nevis SKC-487/2011.
raLOVEca
22. Marts 2012 / 20:36
0
ATBILDĒT
Paldies autoram par rakstu. ļoti ikdienišķs raksts, par normālu, triviālu tēmu. Paldies.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties