8. Maijs 2012 /NR. 19 (718)
Notikums
"Legāla revolūcija" nav iespējama
4
Eiropas Savienības Tiesas tiesneša Egila Levita lekcijas ar lielu interesi vienmēr gaida gan juristi, gan arī citi interesenti. Izņēmums nebija arī 2012. gada 28. aprīļa priekšlasījums “Satversmes kodols un virsprincipi” Juristu dienu ietvaros. Lekcijā tika izvirzīts problēmjautājums, vai Satversmei ir saturisks kodols, un, ja ir, tad kāds ir tā saturs un kas no tā izriet.
Foto: Boriss Koļesņikovs

Lekcijas sākumā E. Levits norādīja, ka ar valsts konstitūcijas saturu nevar saprast tikai to, kas konstitūcijā expressis verbis ierakstīts. Vēsture ir pierādījusi, ka šāda pozitīva konstitūcijas interpretācija noved pie demokrātiskas valsts iekārtas sabrukuma. Piemēram, Veimāras konstitūcijas interpretācijā bija procesuāla demokrātija bez materiāla satura. Suverēns ir visvarens (omnipotents), un tas var likvidēt gan savu valsti, gan tās demokrātisko valsts iekārtu.

E. Levits citēja Kārli Dišleru, kurš 1921. gadā norādīja, ka "Deklarācijai par Latvijas valsti" nav pagaidu raksturs. Tas ir pamatlikums, kas izdots uz nenoteiktu laiku jeb, kā dažreiz mēdz formulēt, "uz mūžīgiem laikiem". Iznīcināt deklarācijā izteiktos demokrātijas principus varētu tikai reakcionārs apvērsums valsts iekšienē vai naidīga pārspēka uzbrukums no ārienes. Mierīgā, likumīgā ceļā "Deklarācijā par Latvijas valsti" formulētie principi varētu tikt grozīti tikai tautas nobalsošanas ceļā (referendumā).

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
andis
13. Maijs 2012 / 15:42
0
ATBILDĒT
Sveicināti,

Vai kāds var palidzēts, norādot literatūru par:

1-konstitūcijas kodolu teoriju (doktrīnu, jursiprudenci);

2-virsprincipiem un to tiešā veida paredzēšanu konstitūcijā.
Sandra J.
12. Maijs 2012 / 13:23
0
ATBILDĒT
Ļoti interesanta un aktuāla tēma. Žēl, ka iepriekš nezināju un nebiju aizgājusi uz šo referātu. Skaidrs, ka tad, ja Latvijā valsts valoda vairs nebūtu tikai latviešu valoda, bet varbūt arī (vai tikai) angļu un krievu valoda, tad tā vairs nebūs šī Latvijas valsts, tātad nacionāla latviešu valsts (ar minoritātēm), bet gan būs cita valsts. Tādēļ primitīva pieeja pieeja te neder. Par Satversmes kodolu mums jārunā gan valsts nacionālās identitātes, gan nākotnes federatīvās Eiropas sakarā. Mums jāmēģina definēt tā saturu. Labi, ka diskusija ir aizsākusies. Par to gan laikam paldies pienākas nevis mūsu juristiem, bet gan Lindermanim :)
Jurčiks
11. Maijs 2012 / 09:23
0
ATBILDĒT
Tā visa ir matu skaldīšana. Kā tauta nolems, tā būs, ar kodolu vai bez tā. Punkts!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties