29. Maijs 2012 /NR. 22 (721)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kā mācīt privātās tiesības 21. gadsimtā
6
BSc. Politics, Mg.iur.
Inese Tenberga
Sanktpēterburgas Valsts universitātes Juridiskās fakultātes Civiltiesību katedras aspirante 

Kā pamatoti savā monogrāfijā norāda profesors A. Maļko, "lai tiesību vide darbotos aktīvi un rezultatīvi, tajā strādājošajiem speciālistiem jābūt apveltītiem ar atbilstošām zināšanām, prasmēm, iemaņām, kompetenci un profesionalitāti, jo jurisprudence ir vesela pasaule ar savu valodu, zināšanu sistēmu, tradīcijām, vēsturi, kultūru".1 Nav šaubu, ka jurista profesionalitāti un kompetenci nevar izmērīt, balstoties uz augstākās mācību iestādes nosaukumu vai piedāvāto lekciju kursu sarakstu, jo nepareizi būtu domāt, ka, piemēram, advokāts, kurš ieguvis juridisko izglītību Latvijā, būtu vairāk vai mazāk izglītots tiesībās nekā viņa kolēģis ASV vai Krievijas Federācijā. Uzreiz jāatzīmē, ka šo speciālistu sagatavošanas līmenis tīri tehniski nav salīdzināms kaut vai tādēļ, ka juridiskā izglītība ir neatņemama katras valsts nacionālās tiesību sistēmas, pasniegšanas tradīciju un kultūras daļa. Tomēr citu valstu pieredze juridiskās izglītības pasniegšanas metodēs būtu apspriešanas vērta, domājams, ne vien saistībā ar valsts izglītības reformu, bet arī jebkurā no astoņām akreditētajām augstākajām mācību iestādēm, kurās tiek sagatavoti juristi.

19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā par galveno vadmotīvu ASV juridiskās izglītības mācību procesā kļuva praktiskums. Šīs tendences pirmsākumi meklējami amerikāņu filozofu Viljama Džeimsa (William James,18421910) un Džona Djūija (John Dewey, 18591952) problēmu atrisināšanas (novērtēšanas) metodē, kurā abi kritizēja tīri teorētiska intelektuālisma nozīmi, apgalvojot, ka galvenais ir paša cilvēka izvirzītie mērķi, darbīga, uzņēmīga, praktiska, daudzveidīga dzīves uztvere. ASV tiesību skolu mācību procesa pamatā ir gadījumu metodes (case method) sistēma, kas balstās uz dažādu juridisko situāciju un tiesu procesu izpēti. Šīs metodes pamatlicējs ir Hārvardas Universitātes Tiesību skolas dekāns Kristofers Kolumbs Langdells (Christopher Columbus Langdell, 18261906), kurš pirms katras lekcijas iepazīstināja studentus ar konkrētiem tiesu nolēmumiem, lietas dokumentiem un tiesas sēžu ierakstiem, savukārt studējošie lekcijas ietvaros izteica savus argumentus, meklējot atbildes uz konkrētiem jautājumiem izskatāmo precedentu sakarā.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
mācībspēks
2. Jūnijs 2012 / 16:22
0
ATBILDĒT
Rakstā ir veikts dziļš izpētes darbs,tāpēc būtiski turpināt šāda veida diskusijas vienīgajā oficiālajā juridiskajā platformā Latvijā.Tomēr bez mācību iestāžu ieinteresētības tiesību un likuma kvalitātes jautājumi paliks vienīgi labu ideju līmenī un nobruks ministriju gaiteņos,kā tas pie mums iegājies ļoti daudzās nācijai svarīgās jomās.
dr.iur.
30. Maijs 2012 / 10:29
0
ATBILDĒT
Es no vienas augstskolas aizgāju pats. Man nepatika ļoti zemā kvalitāte, kura tur tika burtiski uzspiesta. Normāli tādi priekšmeti kā civiltiesības, krimināltiesības vai civilprocess būtu jāmācās vismaz 2 semestrus, bet tur bija izdomājuši, ka šādus priekšemtus iespējams apgūt moduļu veidā katru apmēram mēneša laikā. Lai ko darītu pasniedzējs un lai kā mācītos studenti, normālā kvalitātē šādus priekšmetus tādā veidā apgūt nevar. Studenti pa maksu bija saņemti simti. Sijāt viņus zināmu iemeslu dēl negrib. Prasības līdz ar to zemas, bet diplomi tādi paši kā citiem. Es personīgi Latvijā akreditētu tikai vienu vai maksimums divas juridisko zinātņu studiju programmas.
Kristīne
30. Maijs 2012 / 00:35
0
ATBILDĒT
Būtiski,ka raksts tapis aktuālā laikā,mācību gada beigās un izglītības reformas kontekstā tas noteikti būtu jāizlasa gan TM,gan IzM ierēdņiem, kuru kompetencē ir lemt par juridiskās izglītības nākotnes vīziju.Jo uz doto brīdi,nepamet sajūta,ka tiesību joma valstī gadus piecpadsmit nav bijusi izpildu varas prioritāšu rakastā.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties