Vērtējuma jēdzieniem krimināltiesību normu satura izklāstā ir īpaša nozīme, jo tie ļauj koncentrēti izteikt noziedzīgā nodarījuma satura būtību un tā kaitīguma smagumu. Vērtējuma jēdzieni krimināltiesību normās tiek izmantoti gan prettiesiskās darbības vai bezdarbības raksturošanai (piemēram, acīmredzami, ļaunprātīgi, dzīvībai vai veselībai bīstams stāvoklis u. tml.), gan kaitīgo seku apzīmēšanai, ja tādas paredzētas konkrēta noziedzīga nodarījuma pazīmju skaitā (būtisks kaitējums, smagas sekas u. c.). Šī raksta turpinājumā tiks runāts par vērtējuma jēdzieniem saistībā ar Krimināllikuma sevišķās daļas normās paredzēto kaitīgo seku apzīmējuma izpratni un to izmantošanas praktiskajām problēmām, kā arī par problēmu iespējamiem risinājumiem.
Krimināllikuma normai, kurā paredzēta kriminālatbildība par kādu konkrētu nodarījumu (darbību vai bezdarbību), ir jāatbilst vismaz divām galvenajām saturiskajām prasībām: 1) tai jābūt pēc iespējas koncentrētai un 2) vienlaikus norma jāizteic tādā vispārinātā veidā, lai to varētu piemērot visiem gadījumiem, kas pēc likumdevēja ieceres kā atsevišķi līdzīgi nodarījumi tiktu krimināli sodīti.
Kriminālatbildība ir pats smagākais juridiskās atbildības veids, un tā jāparedz, kad citi piespiedu ietekmēšanas līdzekļi (civiltiesiskā vai administratīvā atbildība) tiek atzīti par nepietiekami ietekmīgiem. Norobežot kriminālsodāmu darbību vai bezdarbību no citiem tiesībpārkāpumu veidiem visuzskatamāk var, ja krimināltiesību normā reizē ar prettiesisko darbību vai bezdarbību tiek norādīts arī uz kaitīgajām sekām, kas iestājas tās rezultātā. Tieši kaitīgās sekas un to smagums visai bieži ir tas apstāklis, kas ļauj saskatīt robežu starp atšķirīgiem juridiskās atbildības veidiem, ja pati darbība vai bezdarbība ne ar ko īpaši neatšķiras.
Jautājums par administratīvā tiesībpārkāpuma norobežošanu no kriminālsodāmiem nodarījumiem kļūs aktuāls sakarā ar paredzamajiem grozījumiem Krimināllikumā (turpmāk arī KL), jo šajā likumā vairs nebūs paredzēta kriminālatbildība par gada laikā atkārtoti izdarītiem administratīvi sodāmiem tiesībpārkāpumiem. Tā vietā KL grozījumu projektā tiek ierosināts izmantot būtiska kaitējuma pazīmi. Tā ir visai reāla iecere un ar Saeimas 2010. gada 21. oktobra likumu1 jau ir realizēta Krimināllikuma sevišķās daļas nodaļā "Noziedzīgi nodarījumi pret dabas vidi". Pēc grozījumu izdarīšanas KL sevišķajā daļā līdzīga rakstura izmaiņas skars diezgan lielu normu skaitu.
Kaitīgās sekas krimināltiesībās
Būtisks kaitējums krimināltiesībās gan nav vienīgais kaitīgo seku apzīmējums, kad tās Krimināllikuma normā saturiski tieši nav konkretizētas. Par to nedaudz vairāk. Kaitīgās sekas pēc to saturiskā raksturojuma ir būtiski atšķirīgas un vienlaikus var būt arī savstarpēji saistītas. Krimināllikuma normās izmantotos vērtējuma jēdzienus pēc tajos ietvertā satura nosacīti varam sagrupēt.
Pirmkārt, pēc materiālā kaitējuma apmēra naudas izteiksmē. Tādā gadījumā vērtējuma pamatvienība ir valstī noteiktā minimālā mēnešalga noziedzīga nodarījuma izdarīšanas laikā. KL 180. panta pirmajā daļā paredzēta atbildība par zādzību, krāpšanu vai piesavināšanos nelielā apmērā. Saistībā ar būtiska kaitējuma jēdzienu ir minēts ievērojama apmēra mantiskais zaudējums (likuma "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību" (turpmāk Īpašais likums) 23. panta otrā daļa). Visos mantas nolaupīšanas un arī citos gadījumos kā kvalificējoša pazīme minēta manta lielā apmērā, piemēram, krāpšana, ja tā izdarīta lielā apmērā (KL 177. panta trešā daļa).
Otrkārt, pēc kaitējuma apmēra citās mērvienībās. Nelikumīgā apritē nonākušo narkotisko un psihotropo vielu neliels apmērs (KL 253.2 panta otrā daļa) un liels apmērs (KL 253. panta otrā daļa) tiek noteikts attiecīgi miligramos, gramos un kilogramos (Krimināllikuma 2.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.