Jāvienādo atlīdzināšanas kārtība par zaudējumiem un kaitējumu, kas personai nodarīti ar valsts pārvaldes iestādes tiesisku rīcību administratīvajā procesā. Kā Latvijas Republikas Satversmē,1 tā citos normatīvajos aktos ir noteikts, ka personas tiesības un tiesiskās intereses var tikt ierobežotas. Lai pasargātu sabiedrību no kāda būtiska labuma zaudējuma, likumdevējs normatīvajā aktā var paredzēt personas subjektīvo tiesību realizācijas ierobežojumus sabiedrības interešu vārdā. Vienlaikus normatīvajā aktā var paredzēt, ka personai par tās tiesību ierobežojumu vai aizskārumu pienākas atlīdzinājums.
Administratīvā procesa likumā2 (turpmāk – APL) likumdevējs ir ietvēris konkrētus gadījumus, kad personai par tai tiesiski nodarītu tiesību vai tiesisko interešu ierobežojumu sabiedrības interesēs pienākas atlīdzinājums. Proti, viens gadījums ir ietverts APL 85. panta trešajā daļā, kas paredz personas tiesības uz atlīdzinājumu kā par tai nodarītiem mantiskajiem zaudējumiem, tā arī personisko kaitējumu, ja personai labvēlīgs tiesisks administratīvais akts ir atcelts, pamatojoties uz 85. panta otrās daļas 3. un 4. punktu. Otrs gadījums ir minēts APL 374. pantā, kas nosaka: ja administratīvā akta piespiedu izpildes gaitā cieš cita privātpersona, nevis tā, pret kuru piespiedu izpilde vērsta, šai privātpersonai ir tiesības uz atlīdzinājumu saskaņā ar šā likuma 8. nodaļas noteikumiem neatkarīgi no tā, vai piespiedu izpilde bijusi tiesiska vai prettiesiska.
Vienlaikus konstatējams, ka abās tiesību normās paredzēto zaudējumu un kaitējuma atlīdzināšanai speciāls normatīvais regulējums nav noteikts.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.