21. Augusts 2012 /NR. 34 (733)
Skaidrojumi. Viedokļi
Sanhosē panti: aborts un nedzimuša bērna statuss starptautiskajās tiesībās
11

Sanhosē panti (San José Articles) ir dokuments, kuru 2011. gada 25. martā Kostarikas galvaspilsētā Sanhosē parakstīja četrdesmit eksperti no dažādām valstīm: praktizējoši juristi, universitāšu profesori, politiķi, diplomāti, medicīnas un starptautiskās politikas eksperti un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji.

2011. gada oktobrī notika Sanhosē pantu svinīga prezentācija Lielbritānijas Lordu palātā, Eiropas Parlamentā un ANO mītnē Ņujorkā.

Dokumenta pielikumā ir atrodamas piezīmes, kas ir Sanhosē pantu neatņemama sastāvdaļa un kas palīdz pilnīgāk izprast katru no tiem.

Sanhosē panti un to piezīmes dažādās valodās atrodamas tīmeklī: www.sanjosearticles.com. No angļu un franču valodas tulkojis Juris Rudevskis.

Ievads: kādēļ ir nepieciešami Sanhosē panti

Mūsdienās visā pasaulē var dzirdēt apgalvojumu, ka pastāvot jaunas starptautiskas tiesības uz abortu. Šo apgalvojumu sadzird cilvēki, kuriem ir vara grozīt likumus par abortiem: parlamentārieši, juristi, tiesneši un citi. Šis apgalvojums nāk no ietekmīgiem un uzticību izraisošiem cilvēkiem: ANO darbiniekiem, cilvēktiesību juristiem, tiesnešiem un citiem.

Viņu apgalvojums ir aplams. Neviens no ANO līgumiem nepadara abortu par starptautiski atzītām cilvēktiesībām.

Un tomēr šis apgalvojums pamazām nostiprinās visā pasaulē. Kolumbijas Augstākā tiesa ir grozījusi savas valsts likumus abortu jomā, pamatojoties uz šo aplamo apgalvojumu. Daudzi citi gatavojas sekot šim piemēram.

Sanhosē pantu mērķis ir sniegt ekspertu liecību par to, ka šādas tiesības nepastāv. Sanhosē pantus sagatavoja grupa, ko veidoja trīsdesmit viens1 eksperts starptautisko tiesību, starptautisko attiecību, starptautisko organizāciju, sabiedrības veselības, zinātnes, medicīnas un pārvaldes lietu jomā. Starp parakstītājiem ir tiesību profesori, filozofi, parlamentārieši, vēstnieki, cilvēktiesību juristi un delegāti ANO Ģenerālā asamblejā.

Sanhosē pantu mērķis ir arī parādīt, ka nedzimis bērns jau tiek aizsargāts ar starptautiskajiem līgumiem cilvēktiesību jomā un ka valdībām ir jāsāk aizsargāt nedzimušie bērni, izmantojot starptautiskās tiesības.

Mēs ceram, ka eksperti visā pasaulē noliks Sanhosē pantu izdruku uz saviem rakstāmgaldiem, lai nākamreiz, dzirdot iepriekšminēto aplamo apgalvojumu, varētu likt tam pretī šo ekspertu atzinumu. Mēs arī ceram, ka atsauces uz Sanhosē pantiem parādīsies tiesībzinātnieku rakstos, parlamentu rezolūcijās un ANO Ģenerālās asamblejas debatēs.

Visbeidzot, mēs ļoti kvēli ceram, ka valdības beidzot sāks izmantot savas tiesības un pamatoties uz pastāvošajām starptautiskajām tiesībām, lai aizsargātu nedzimušus bērnus no aborta.

Tie, kuri melīgi apgalvo, ka pastāvot jaunas starptautiskas tiesības uz abortu, ir pārāk ilgi turējuši mikrofonu savās rokās.

Sanhosē panti atņem viņiem šo mikrofonu.

Sanhosē panti

1. pants. Tas, ka jauna cilvēka dzīvība sākas ieņemšanas brīdī, ir zinātniski noteikts fakts.

2. pants. Katra cilvēka dzīve ir nesaraujams veselums, kas sākas ieņemšanas brīdī un turpinās dažādās stadijās līdz pat nāvei. Zinātnē šīm stadijām tiek doti dažādi nosaukumi, tādi kā "zigota", "blastocista", "embrijs", "auglis", "zīdainis", "bērns", "pusaudzis" un "pieaudzis cilvēks". Tas nemaina zinātnisko konsensu, saskaņā ar kuru ikvienā savas attīstības brīdī katrs indivīds ir dzīvs cilvēku saimes loceklis.

3. pants. Katrs nedzimis bērns no ieņemšanas brīža pēc savas būtības ir cilvēks.

4. pants. Visām cilvēciskām būtnēm kā jau cilvēku saimes pārstāvēm ir tiesības uz sev piemītošās pašcieņas atzīšanu un savu neatņemamo cilvēka tiesību aizsardzību. Tas ir atzīts Vispārējā cilvēktiesību deklarācijā, Starptautiskajā paktā par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām un citos starptautiskajos dokumentos.

5. pants. Starptautiskajās tiesībās nepastāv nekādas tiesības uz abortu: nedz starptautisko līgumsaistību ietvaros, nedz starptautiskajās paražu tiesībās. Neviens no Apvienoto Nāciju Organizācijas līgumiem nesatur normas, kas, tās korekti citējot, būtu iztulkojamas kā tādas, kuras nosaka vai atzīst tiesības uz abortu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
11 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Baraks Osama
23. Augusts 2012 / 10:57
0
ATBILDĒT
Vēl jau ir salīdzinoši labi, ja pretinieku nosauc par konservatīvu. Interneta portālu ziņu komentētāju iecienītākais vārds šādos gadījumos ir \"aprobežots\".
Čaiņiks
23. Augusts 2012 / 08:28
0
ATBILDĒT
Pret dogmatiskām tēzēm argumentēt ir tukša laika tērēšana, tāpat kā jebkādas diskusijas par reliģijas jautājumiem.
Latvietis no Melburnas
23. Augusts 2012 / 01:19
0
ATBILDĒT
Esmu pamanījis tādu likumsakarību. Kad kreisajiem (Leftists) nav ko teikt, tad viņi nevis kaut ko argumentē pēc būtības, bet gan kliedz, ka pretējā viedokļa pārstāvji esot \"konservatīvi\". It kā tas būtu kāds netikums? Un viņi domā, ka, izkliedzot šo vārdu \"konservatīvs\", tas viņus atbrīvo no pretargumentu meklēšanas. Kreisie vienmēr un visur ir intelektuāli sekli, trūcīgi un nožēlojami: gan Austrālijā, gan Amerikā, gan izrādās arī Latvijā.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 8
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties