28. Augusts 2012 /NR. 35 (734)
Tiesību prakse
Eiropas Savienības Tiesa: svarīgākie spriedumi

Šajā numurā publicējam kārtējo Tieslietu ministrijas sagatavoto pārskatu par Eiropas Savienības Tiesas (turpmāk tekstā – EST un Tiesa) šā gada otrajā ceturksnī izskatītajām lietām.

Personas izraidīšana no valsts

Lieta C-348/09 P.I., EST 2012. gada 22. maija spriedums

Noziedzīgi nodarījumi, kas ietilpst Līguma par Eiropas Savienības darbību minētajā jēdzienā "īpaši smags noziedzīgs nodarījums", var būt attaisnojums Eiropas Savienības pilsoņa, kas uzņemošajā dalībvalstī uzturējies virs 10 gadiem, izraidīšanai.

P.I. ir Itālijas pilsonis, kas ir uzturējies Vācijā kopš 1987. gada. P.I. ir neprecējies un bez bērniem. Viņš nekad nav ieguvis ne pamatizglītību, ne profesionālo izglītību, un Vācijā viņš ir strādājis tikai pagaidu darbus. Ar 2006. gada 16. maija spriedumu Ķelnes apgabaltiesa P.I. piesprieda brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un sešiem mēnešiem par izvarošanu, vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu un seksuālo vardarbību, kas tika veiktas pret P.I. toreizējās dzīvesbiedres meitu, kurai faktisko apstākļu sākumā bija astoņi gadi. Šīs darbības tika veiktas laika posmā no 1990. gada līdz 2001. gadam.

Ar 2008. gada 6. maija lēmumu Vācijas varas iestādes nolēma, ka P.I. ir zaudējis tiesības ieceļot un uzturēties Vācijas teritorijā un pieprasīja viņam atstāt šo valsti, pretējā gadījumā paredzot viņu izraidīt uz Itāliju. Šāda lēmuma pamatojumā tika norādīts uz P.I. izdarītā nozieguma nopietnību un recidīva iespējamību, kā arī būtiskas P.I. ekonomiskās un sociālās integrācijas Vācijas sabiedrībā trūkumu. P.I. minēto lēmumu apstrīdēja tiesā.

Vācijas tiesa apturēja nacionālo tiesvedību un uzdeva prejudiciālo jautājumu par Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Direktīvas 2004/38/EK par Savienības pilsoņu un viņu ģimenes locekļu tiesībām brīvi pārvietoties un uzturēties dalībvalstu teritorijā1 (turpmāk – Direktīva 2004/38) 28. panta 3. punkta lietotā jēdziena "nopietni [primāri] valsts drošības apsvērumi" interpretāciju.

Tiesa norādīja, ka valsts drošība ietver dalībvalsts iekšējo un ārējo drošību, savukārt vārdi "nopietni [primāri] apsvērumi" norāda uz to, ka valsts drošības apdraudējumam jābūt īpaši lielam. Pašai dalībvalstij ir tiesības definēt nopietnus valsts drošības pasākumus, bet, tā kā tā ir atkāpe no personu brīvas pārvietošanās pamatprincipa, šīs prasības ir jāinterpretē šauri un to saturu nevar noteikt katra dalībvalsts vienpusēji bez Eiropas iestāžu kontroles.

Lai noteiktu, vai P.I. izdarītais noziedzīgais nodarījums ietilpst jēdzienā "nopietni valsts drošības apsvērumi", ir jāņem vērā, ka atbilstoši Līguma par Eiropas Savienības darbību (turpmāk – LESD) 83. panta 1. punktam bērnu seksuālā izmantošana ir īpaši smags noziedzīgs nodarījums ar pārrobežu dimensiju, attiecībā uz kuru ir paredzēta Eiropas Savienības likumdevēja rīcība (sk. Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 13.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties