2. Oktobris 2012 /NR. 40 (739)
Tiesību politika
Tieslietu ministrijas vēstule Nr. 02-01.7/126 Centrālajai vēlēšanu komisijai
Par likumprojektu "Grozījumi Pilsonības likumā"

Tieslietu ministrija 2012. gada 10. septembrī ir saņēmusi Centrālās vēlēšanu komisijas vēstuli ar lūgumu sniegt viedokli par Centrālajā vēlēšanu komisijā vēlētāju iesniegtā likumprojekta "Grozījumi Pilsonības likumā" (turpmāk – likumprojekts) atbilstību Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 78. pantā ietvertajiem vārdiem "pilnīgi izstrādātu".

Tieslietu ministrija ir izvērtējusi lūgumu un savas kompetences ietvaros sniedz šādu viedokli.

Satversmes 78. panta pirmais teikums noteic, ka ne mazāk kā vienai desmitai daļai vēlētāju ir tiesība iesniegt Valsts prezidentam "pilnīgi izstrādātu" Satversmes grozījumu projektu vai likuma projektu, kuru prezidents nodod Saeimai.

Tiesību doktrīnā ir atzīts, ka Satversme ir sastādīta konspektīvi, precīzi un cenšoties iztikt bez liekvārdības. Jebkuram Satversmes tekstā ietvertajam vārdam ir dziļi pārdomāta un apzināta jēga. Ievērojot minēto, konstatējams, ka arī Satversmes 78. pantā ietvertajiem vārdiem "pilnīgi izstrādātu" ir patstāvīga jēga un nozīme.

Jautājumu loks, kas ir izšķirams, izmantojot tiešās demokrātijas instrumentus (pilsoņu iniciatīvas, tautas nobalsošanas), dažādās pasaules valstīs tiek ierobežots dažādi. Lai arī Satversmes 78. pantā tieši nav uzskaitītas jomas, par kurām pilsoņu iniciatīva nav iespējama, jāpieņem, ka šīs jomas ir ietvertas jēdziena "pilnīgi izstrādāts" tvērumā. Šādas interpretācijas pareizību apliecina arī starpkaru periodā pastāvošā prakse un juridiskā doma, atbilstoši kurai Centrālās vēlēšanu komisijas pienākums ir vērtēt, vai Satversmes grozījumu projekts vai likumprojekts ir pilnīgi izstrādāts.

ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties