Jau apritējuši septiņi gadi, kopš Latvijā ir ieviests juridiskām personām piemērojamo piespiedu ietekmēšanas līdzekļu institūts, kas papildināja krimināltiesisko piespiedu līdzekļu klāstu. Tādēļ lielākās diskusijas saistībā ar piespiedu ietekmēšanas līdzekļu ieviešanu noritējušas caur krimināltiesību prizmu, atstājot otrā plānā kriminālprocesuālos aspektus. Pētnieki nemitīgi pievērsušies piespiedu ietekmēšanas līdzekļiem, uzsverot šo līdzekļu piemērošanas prakses trūkumu. Taču jāatzīst, ka prakses neesamība nebūt nav saistīta ar piespiedu ietekmēšanas līdzekļu krimināltiesiskajiem aspektiem, bet gan ar piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanas procesuālo reglamentāciju.
Pēdējos septiņos gados process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu tika reglamentēts tikai piecos Kriminālprocesa likuma (turpmāk – KPL) pantos, tas ir, KPL 439., 440., 441., 547. un 548. pantā. Jāatzīst, ka šāds regulējums ir nepilnīgs.
Piespiedu ietekmēšanas līdzekļu ieviešanas gaitā tika uzsvērta juridisko personu īpatnība, piemēram, šīm personām nav vainas, tām nevar tikt piemērota kriminālatbildība, to, ko varētu piemērot, nevar saukt par sodu. Tādēļ loģiski būtu, ka visas KPL normas tiktu grozītas, ņemot vērā šo jauno terminoloģiju. Tomēr tā nenotika, un kriminālprocesuālā jaunrade noritēja, ignorējot procesu par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu.
Ņemot vērā minēto, autors piedāvā ielūkoties visizplatītākajās kriminālprocesuālo normu piemērošanas problēmās, kuras praksē jārisina procesa virzītājiem.
Jāsāk jau ar procesa par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu uzsākšanu. KPL likumdevēji pamanījušies šo procesa posmu padarīt par tik nesaprotamu, ka nav brīnums, ka Latvijā procesi par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu netiek uzsākti.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.