16. Oktobris 2012 /NR. 42 (741)
Tiesību politika
Ekspertu viedokļi par Augstākās tiesas nosaukuma maiņu
4

Saeimas Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisija pirms otrā lasījuma vērtē likumprojektu "Grozījumi likumā "Par tiesu varu"". Grozījumi paredz izmaiņas attiecībā uz Tieslietu padomi, Tiesnešu kvalifikācijas kolēģiju, Tiesu informācijas sistēmu, rajona (pilsētas) tiesām un apgabaltiesām, kā arī Augstāko tiesu.

Tieši par Augstākās tiesas nosaukumu ir radušās neskaidrības, jo to, iespējams, varētu mainīt: viens variants ir "Augstākā tiesa", cits variants ir "Augstākās tiesas Senāts", un vēl cits ir vienkārši "Senāts". Diskusijas cēlonis ir Tieslietu padomes atbalstītā likumdevēja iecere likvidēt Augstākās tiesas Civillietu tiesu palātu un Krimināllietu tiesu palātu, tādējādi paredzot "tīro tiesu instanču" sistēmas ieviešanu Latvijā. Turpmāk rajona (pilsētas) tiesa būs pirmā instance, apgabaltiesa – apelācijas instance un Augstākā tiesa (Senāts) – kasācijas instance.

Apakškomisija šī jautājuma apspriešanai pieaicināja atzītus tiesību zinātņu ekspertus, kuriem lūdza izteikt apsvērumus par iespējamo Augstākās tiesas nosaukuma maiņu, to pārdēvējot par Senātu. Arī "Jurista Vārds" piedāvā lasītājiem iepazīties ar prof. Dr.iur. Dr.h.c. Romāna Apsīša, Linarda Muciņa un prof. Dr.iur. Sanitas Osipovas atzinumiem.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU  /  5 RAKSTUS
piekļuves kods
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Eksperti
17. Oktobris 2012 / 12:45
0
ATBILDĒT
Situācija kopumā jau aizraujoša. Sākumā pa kluso Kriminālprocesa likumā nolikvidē Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātu no 2015.gada un tad ķeras klāt pie likuma \"Par tiesu varu\" grozīšanas.

Beigās izrādās, ka tā grozīšana nemaz tik raiti neiet - vajag padomāt, konsultēties ar zinātājiem, vēl Augstākā tiesa īsti nezin, kā grib saukties. Bet palāta jau nolikvidēta un reforma principā beigusies.
Goga
17. Oktobris 2012 / 09:15
0
ATBILDĒT
Līdzīgi mēģinājumi jau ir bijuši, piemēram, eksperti sprieda, vai būtu iespējams mainīt Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta nosaukumu, tomēr verdikts bija tāds, ka minēto nosaukumu varētu mainīt tikai pret degvīnu.
Vidzeme
17. Oktobris 2012 / 09:11
0
ATBILDĒT
No malas varbūt šķiet, ka vienkāši nomaina nosaukumu un viss. Pēdējā laikā ministrijas aktivitātes norāda uz vēlmi vairāk radīt haosu, nekā stabilizēt sistēmu. Mainot sistēmu Austākajā tiesā, jāmaina sistēma apgabaltiesās, kur arī ir kolēģijas. Jāmaina pilnībā kvalifikācijas kolēģiju ievēlēšanas princips, kurā nesen tika ievēlēts jauns sastāvs. Ideja par tiesnešu rotēšanu (no civil- uz kriminālietu iztiesāšanu ir nopietns solis prom no lietu specializācijas. Manuprāt Tieslietu ministrijai nav skaidras koncepcijas un izpratnes par tiesu sistēmu.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties