2012. gada 27. septembrī Latvijas Republikas Centrālā vēlēšanu komisija vērsās ar vēstuli pie Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes dekānes prof., Dr.iur. K. Stradas-Rozenbergas ar lūgumu sniegt papildus atzinumu par likumprojekta "Grozījumi Pilsonības likumā" atbilstību starptautisko tiesību normām Satversmes 78. panta izpratnē1. 2012. gada 4. oktobrī prof. K. Strada-Rozenberga nosūtīja šo lūgumu fakultātes Starptautisko un Eiropas tiesību zinātņu katedrai ar lūgumu iespēju robežās sniegt viedokli.
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Starptautisko un Eiropas tiesību zinātņu katedra2, turpmāk – SETK, izskatot saņemto Centrālās vēlēšanu komisijas lūgumu, uzskata par iespējamu precizēt saņemtā lūguma formulējumu, atbildot uz jautājumu: "Vai likumprojekts "Grozījumi Pilsonības likumā" atbilstoši Satversmes 78. panta nosacījumiem ir pilnīgi izstrādāts, t. i., vai tas atbilst Latvijas Republikas normatīvo aktu hierarhijas ziņā augstāk stāvošām tiesību normām un Latvijas Republikai saistošajām starptautisko tiesību normām."
SETK pirms sava viedokļa formulēšanas ir iepazinusies ar jau iepriekš sniegtajiem atzinumiem, īpaši uzsverot Latvijas Republikas Tieslietu ministrijas viedokļa3 un Saeimas Juridiskā biroja atzinuma4 atzīstamo izstrādātības un analīzes pakāpi.
Formulējot savu viedokli par uzdoto jautājumu SETK uzskata par nepieciešamu apskatīt sekojošu jautājumu loku:
1. starptautiskajās publiskajās tiesībās iekļautais pilsonības piešķiršanas regulējums;
2. Latvijas Republikas valsts tiesību turpināšanās (kontinuitātes) doktrīnas saturs un tās ietekme uz pilsonības piešķiršanas regulējumu;
3. pilsonības automātiskas piešķiršanas visiem Latvijas Republikas nepilsoņiem atbilstība starptautiskajām tiesībām.
1. Pilsonības piešķiršanas jautājumu regulējums starptautiskajās publiskajās tiesībās
Virkne starptautisko tiesību avotu piemin pilsonības jēdzienu, piemēram, 1948. gada ANO Vispārējās cilvēktiesību deklarācijas5 15. pants atzīst katra cilvēka tiesības uz pilsonību un aizliedz to patvaļīgi atņemt, 1957. gada Ņujorkas konvencija Par precētu sieviešu pilsonību aizliedz laulībai ietekmēt sievietes pilsonību,6 1989. gada ANO Konvencijas par bērna tiesībām7 7. pants aizsargā bērnu tiesības uz pilsonības iegūšanu no dzimšanas brīža, 1954. gada Konvencijas par bezvalstnieka statusu8 32. pants uzliek konvencijas dalībvalstīm par pienākumu pēc iespējas veicināt bezvalstnieku asimilāciju un naturalizāciju. Pilsonības jautājumiem ir veltīta arī 1963. gada Eiropas Padomes Konvencija par dubultpilsonības gadījumu samazināšanu un militāro dienestu dubultpilsonības gadījumā9 un Hāgas 1930. g. konvencija par atsevišķiem jautājumiem saistībā ar pilsonības likumu kolīziju,10 katras valsts tiesības noteikt tās pilsonības iegūšanas noteikumus skaidri izriet arī no Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijas par bezvalstnieku skaita samazināšanu (UN Convention on the Réduction of Statelessness).11
Tomēr, lai cik starptautisko tiesību avotos arī nebūtu pieminēti pilsonības jautājumi, tās skaidri atstāj jautājumu par pilsonības piešķiršanu katras suverēnas valsts ziņā.
Tā ANO Starptautiskā Tiesa (International Court of Justice) ir norādījusi, ka pilsonības piešķiršana caur naturalizāciju ir katras suverēnas valsts kompetencē.12 Šie jautājumi ietilpst katras suverēnās valsts iekšējā domēnā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.