6. Novembris 2012 /NR. 45 (744)
Numura tēma
Satversme ir jāciena kā dokuments, ko esam paši sev pieņēmuši
Gunārs Kūtris
Satversmes tiesas priekšsēdētājs 

Pirms sāku pildīt konstitucionālās tiesas tiesneša amata pienākumus, es devu zvērestu par uzticību savai valstij un solīju tiesu spriest stingrā saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmi. Kopš tā brīža Satversme ir kļuvusi par manu darba rīku. Bet tā noteikti nav kļuvusi "ikdienišķa". Patiesībā, tagad es vēl vairāk apzinos un novērtēju šā apjoma ziņā nelielā akta nozīmīgumu un ietekmi.

Konstitūcijas kā juridiska dokumenta būtība ir skaidrota dažādi.

Tā nostiprina un aizsargā valsts un nācijas galveno vērtību sistēmu. Tā nosaka vadlīnijas visai tiesību sistēmai, tostarp arī visu varas atzaru kompetenci un varas institūciju savstarpējās attiecības.

Tā atspoguļo fundamentālas vērtības, unikālas valsts un sabiedrības iezīmes.

Tā visaugstākajā juridiskajā līmenī nostiprina galvenos "uzvedības noteikumus" valstī un tādā veidā stabilizē valsts un sabiedrības attiecības.

Tajā ir nostiprināti galvenie noteikumi un principi, kas cilvēkam jāievēro, dzīvojot konkrētā valstī, vienlaikus tajā ir noteiktas arī cilvēka tiesības, brīvības un pienākumi.

Atceroties un novērtējot konstitūcijas lomu un nozīmi, vienmēr prātā der paturēt, ka ne jau pati konstitūcija ir tā galvenā vērtība.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties