20. Novembris 2012 /NR. 47 (746)
Skaidrojumi. Viedokļi
Iepirkuma līgums: noteikumi, grozīšanas iespējas un citi aspekti
4
Ilze Bukaldere
zvērināta advokāte birojā "Borenius" 

Pēc savas būtības līgums ir personu savstarpēja vienošanās par tiesisku attiecību nodibināšanu, pārgrozīšanu vai izbeigšanu. Arī iepirkuma līgums (turpmāk – līgums) nosaka tiesiskās attiecības starp līdzējiem, tomēr ir jāņem vērā, ka šīs attiecības ir izveidojušās iepirkuma procedūras rezultātā un līgums tiek slēgts, pamatojoties uz pasūtītāja iepirkuma komisijas lēmumu. Līdz ar to uz publiskā iepirkuma procedūru attiecas gan privātās, gan publiskās tiesības, un šo duālo publiskā iepirkuma dabu atspoguļo tā sauktā divpakāpju teorija, proti, iestāde darbojas divās pakāpēs – pirmajā pakāpē tā pieņem publiski tiesisku lēmumu par līgumu slēgšanas tiesību piešķiršanu, bet otrajā pakāpē šo lēmumu īsteno privāttiesiskā ceļā.1 Svarīgi atzīmēt, ka pasūtītāja rīcība publisko tiesību jomā beidzas un privāto tiesību jomā sākas nevis ar lēmumu par uzvarētāja noteikšanu, bet ar līguma noslēgšanu.2

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Tā ir
23. Novembris 2012 / 09:10
0
ATBILDĒT
Tā ir, raksts atsevišķos jautājumos savu aktualitāti ir nokavējis par pāris mēnešiem, taču par publisko iepirkumu Jurista Vārds raksta ļoti reti, tādēļ tāpat ir interesanti lasīt. Turklāt, mana pieredze ar zvērinātiem advokātiem, kuri it kā specializējas publisko iepirkumu jomā, ir tāda, ka viņi daudz zina par to, kas rakstīts kurā pantā, kā kādreiz ir lēmis IUB vai kāds cits, taču kopumā daudzos jautājumos ir izpratnes trūkums. Laikam tādēļ, ka paši iepirkumus nekad nav veikuši.
lasītāja
22. Novembris 2012 / 11:42
0
ATBILDĒT
Atsevišķos jautājumos raksts labs (attiecībā uz IUB IIK lēmumu analīzi), bet citos - aplams. Informācija ir daļēji novecojusi attiecībā uz būtisku grozījumu veikšanas iespējamību, kā arī apakšuzņēmēju nomaiņu. Šobrīd likumā ir cits regulējums (PIL 67.1 p., 68.p.), kam raksta autore nav pievērsusies. IUB mājaslapā jau gandrīz četrus mēnešus ir arī skaidrojums (http://www.iub.gov.lv/files/upload/67%20prim%20_IepirkumaLigum _030812.pdf) par būtisku grozījumu veikšanas iespēju, kas nav pat pieminēts un attiecīgi - analizēts.

Savukārt IUB prakse attiecībā uz izslēgšanu no iepirkumiem neizpildītu līgumsaistību dēļ šobrīd ir striktāka un šādus izslēgšanas noteikumus neļauj izvirzīt, jo likumdevējs tādus nav paredzējis (PIL 39.p.). Vienlaikus tiek domāts, lai šādu izslēgšanas noteikumu iekļautu jaunā PIL, kas taps atbilstoši jaunai ES direktīvai.
20. Novembris 2012 / 13:53
0
ATBILDĒT
Interesants raksts. Ir vairākas lietas, kas rakstā mani samulsināja. Piemēram, 2.1.sadaļas nosaukums \"Iepirkuma priekšmeta grozījumi\". Iepirkuma priekšmets kā tads nav grozāms, taču par laimi rakstā ir runa nevis par iepirkuma priekšmeta grozījumiem, bet par iepirkuma priekšmeta apjoma grozījumiem.

Negribētos piekrist autores viedoklim, ka piedāvājuma izvēles kritērija \"viszemākā cena\" gadījumā nav grozāma cena. Iepirkuma līgumus tagad var slēgt uz termiņu līdz pieciem gadiem. Ja pasūtītājs nolemj slēgt preču piegādes līgumu uz vairākiem gadiem, tad cenas izmaiņas var būt ļoti aktuālas. Ja pastāv aizliegums paaugstināt cenu un tas skaitās it kā piegādātāja risks, tad potenciāli tiks saņemti dārgāki piedāvājumi, nekā gadījumā, ja nolikumā tiks paredzēts mehānisms līgumcenas pārskatīšanai.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties