4. Decembris 2012 /NR. 49 (748)
Intervija
Tiesības ir kā balons
6
Adams Čarnota
intervijā Dacei Šulmanei 

Deformēta tiesību izpratne, normatīvisms un formālisms, specifiska tiesnešu mentalitāte, kas izpaužas mehāniskā tiesību piemērošanā, slikta juridiskā izglītība, pārmērīgas drošības struktūru pilnvaras – tie ir būtiski iemesli, kuru dēļ Rietumu tiesību sistēma nespēj pilnvērtīgi funkcionēt valstīs, kas atguvušās no totalitārisma, tai skaitā Austrumeiropas "jaunajās" demokrātijās, kaut arī tās no padomju režīma atbrīvojušās jau pirms divām desmitgadēm.

Šīs tēzes savā šoruden Rīgā nolasītajā referātā izvirzīja un pamatoja pazīstamais postkomunistiskās tiesību telpas pētnieks – tiesību filozofs un sociologs, poļu un austrāliešu tiesību zinātnieks Ph.D Adams Čarnota1.

"Jurista Vārdam" A. Čarnotas viedoklis šķita tik trāpīgs, ka likās – mūsu lasītājus varētu interesēt plašāks viņa viedokļa atspoguļojums. Šāda iespēja tagad ir radusies: piedāvājam A. Čarnotas sarunu ar Latvijas Universitātes doktoranti, tiesību socioloģi Daci Šulmani. Intervija notika šoruden Varšavā.

Profesor, kādi ir jūsu secinājumi pēc nesen Latvijā notikušās konferences, kurā jūs nolasījāt referātu? Cik aktuāli ir šie tiesību transformācijas jautājumi Eiropas kontekstā?

Rīgas konferencē tika skarti ļoti svarīgi jautājumi ne tikai Latvijas un postkomunistiskā reģiona valstīs, bet arī visas pasaules kontekstā. Kāpēc? Tas, ko mēs apspriedām, bija tiesību stāvoklis – īpaši no cilvēktiesību skatpunkta – ātru sociālo un politisko izmaiņu apstākļos. Mūsdienu pasaulē izmaiņas ir kļuvušas par normu, nevis par izņēmumu, mēs dzīvojam paātrinātu sociālo izmaiņu laikmetā. Savukārt tiesības ir stabilitātes avots, kas nodrošina struktūras saglabāšanu. Tas, ko mēs apspriedām Rīgā, bija jautājums, kā tiesības strādā kā sociālo izmaiņu instruments, bet vienlaikus arī – kā tiesības veido pamatu sociālās sistēmas stabilitātei. Šie jautājumi ir vieni no svarīgākajiem mūsdienu juristiem un sociologiem.

 

Kā jūs raksturotu tiesību socioloģijas lomu mūsdienu juridiskajā izglītībā un tiesiskajā domā?

Tiesību socioloģijai nav svarīgākā loma mūsdienu juridiskajā izglītībā. Bet es gribētu paplašināt tiesību socioloģijas pētniecības objektu līdz tiesību un sabiedrības (sociolegal) jomai, kas ir plašāks koncepts.

Tiesību un sabiedrības mijiedarbības izpratne mūsdienās ir ļoti svarīga joma juridiskajā izglītībā. Kāpēc? Pirmkārt, tiesību loma mūsdienu pasaulē ir mainījusies. Juristiem nepietiek ar tradicionālajām prasmēm, kas līdz šim raksturojušas jurista amatu. Ir nepieciešamas citas prasmes, kurās vajadzīgas sociālās zinātnes. Juristi mūsdienās pilda daudzas jaunas funkcijas, piemēram, sarunu veikšanu vai dokumentu novērtēšanu, normu izstrādi korporācijās utt., tādēļ mūsdienās juridiskā izglītība vairs nav ierobežojama tradicionālajā tiesību koncepcijā, kas ietver romiešu tiesības u.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Paldies
10. Decembris 2012 / 20:43
0
ATBILDĒT
Vērtīga intervija, autoram izdevās šo sarežģīto teorētisko tēmu atklāt ļoti saistoši un pieejami. Būtu vēlams, lai šādu rakstu par tiesību zinātnes pamatiem būtu vairāk, tiesību teorija un filozofija ir jurisprudences stūrakmenis, kas vienlīdz saistošs gan civiltiesību, gan krimināltiesībbu speciālistiem. Visu cieņu autoram, tik precīzi izteikšanās forma, nekā lieka, bet tik saturiski piesātināti, izlasīju ar lielu interesi, pēc tam daudz domāju, raksti, kas liek domāt, ir fundamentāli, tiešām acīmredzama autoritāte. Tiem studentiem, kam izdevās pabūt viņa lekcijās, noteikti ir paveicies! No tādas personības var daudz ko mācīties, šķiet, ne tikai tieslietu jomā.
Lasītāja
6. Decembris 2012 / 11:09
0
ATBILDĒT
Pilnībā piekrītu dr.iur. paustajam viedoklim, piebilstot, ka intervijā ar nosaukumu \"Tiesības kā balons\" var ne tikai rast atbildes uz \"mūsu problēmām\", kā izteicies lasītājs dr.iur., bet arī skaidrāk saskatīt tiesību zinātnes un tiesību socioloģijas mijiedarbības saskarsmes punktus un citas nianses.
Proficius Aliri
5. Decembris 2012 / 00:23
0
ATBILDĒT
Deformēta tiesību izpratne, normatīvisms un formālisms, specifiska tiesnešu mentalitāte, kas izpaužas mehāniskā tiesību piemērošanā, slikta juridiskā izglītība, pārmērīgas drošības struktūru pilnvaras...

Šo apgalvojumu pilnā mērā var attiecināt uz Latvijas situāciju. Turklāt piebilstot, ka tuvākajā laikā nekādi uzlabojumi nav sagaidāmi. Pat optimistiski tendētajās politiskajās koncepcijās grūti atrast risinājumu pašreizējai situācijai. Pat ja tas būtu tikai sapņu un vīziju atspoguļojums, vismaz būtu kaut kāda cerība.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
16. Oktobris 2012 /NR. 42 (741)
Tiesību mehānika
19
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties