11. Decembris 2012 /NR. 50 (749)
Skaidrojumi. Viedokļi
Fotoradari un administratīvās atbildības īpatnības
6
Edgars Puriņš
zvērināts advokāts 

Šobrīd publiski uzmanība tiek pievērsta tiesisko attiecību problēmām starp valsti un vienu komersantu saistībā ar fotoradaru iepirkumu, to uzstādīšanu un apkalpošanu, atstājot bez ievērības daudz būtiskāku problēmu minēto fotoradaru ieviešanas sakarā, kas skar visus transportlīdzekļu vadītājus un īpašniekus. Šī problēma ir Ceļu satiksmes likuma (turpmāk – CSL) VII nodaļā ietvertās administratīvās atbildības īpatnības ceļu satiksmes drošību reglamentējošo normatīvo aktu pārkāpšanas gadījumos, konkrēti, 43.6 pantā "Īpatnības administratīvajā procesā attiecībā uz pārkāpumiem, kuri fiksēti ar tehniskiem līdzekļiem, neapturot transportlīdzekli". Šajā CSL pantā ietvertajām īpatnībām un ar to saistītajām problēmām arī tiek veltīts šis raksts.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU
apmaksas veids
mobilly
seb banka
swedbank
sms
 /  5 RAKSTUS
apmaksas veids
mobilly
seb banka
swedbank
piekļuves kods
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ai_bi
13. Decembris 2012 / 12:55
0
ATBILDĒT
Patiesībā viss ir daudz vienkāršāk. Minēto LAPK normu izstradātājiem (-jai)pretrunas ar administratīvās sodīšanas mērķi bija labi zināmas, bet \"no augšas\" dotās komandas bija jāpilda. Rezultāts ir nenoslēpjams aiz spriedelēšanas par tiesību teoriju, jo mērķis sodiem - ātra naudas iekasēšana. Pirms fotoradaru ieviešanas tika veikti neoficiāli pētījumi, kādas a/m, kādās vietās un personām ir reģistrētas, lai izskaitļotu fotoradaru skaitu un pat noteiktu maršrutus. Bet faktiski izrādījās, ka a/m reģistrācijā ir par daudz nepilnību un cilvēki arī nav ar mieru maksāt netaisnīgus sodus un valsts resursi jātērē vairāk, nekā bija paredzēts.
viedoklis
12. Decembris 2012 / 10:39
0
ATBILDĒT
Centrālais te ir un paliek vainas(vainīguma) un nevainīguma prezumpcijas jautājums, kas nav atrisināms ar apšaubāmas žonglēšanas palīdzību.
Proficius Aliri
12. Decembris 2012 / 10:00
0
ATBILDĒT
Jāpiekrīt, ka fotoradaru izmantošanas sistēma neatbilst klasiskajai 1984.gada Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (LAPK) aprakstītajai administratīvo pārkāpumu koncepcijai. Tomēr tā vietā, lai dogmatiskā skatījumā, pasludinot LAPK par vienīgo tiesību avotu šajā jomā, izteiktu pārmetumus par klajo prettiesiskumu, lietderīgāk būtu izvērtēt pastāvošo situāciju un piedāvāt adekvātus risinājumus, ņemot vērā, citastarp, vispārējo tiesību principu prasības. Protams, likumu pretrunu apzināšana arī ir svarīga, jo tas ir priekšnoteikums vismaz kolīziju normu piemērošanai, meklējot pareizu un tiesisku situācijas risinājumu.

Apskatītajā gadījumā pastāv legāla prezumpcija, ka transportlīdzekļa īpašnieks (turētājs, valdītājs) ir arī tā vadītājs. Iebildums par juridiskajām personām nav neatrisināms. Salīdzinājumā krimināltiesībās taču pastāv t.s. piespiedu ietekmēšanas līdzekļi (faktiskā izpausmē tur atšķirības no soda nav). Runājot par vainu, jānorāda, ka pastāv tiešās (stingrās) atbildības princips (strict liability), kas piemērojams pat krimināltiesībās, un jo sevišķi transporta pārkāpumu jomā. Tāpat nav vērā ņemams iebildums par to, kurš faktiski maksā naudas sodu. Pat kriminālsoda gadījumā nav iespējams pilnībā nodrošināt to, ka naudas sodu samaksā no vainīgās personas mantas. Tur arī šāda obligāta prasība nav paredzēta.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties