8. Janvāris 2013 /NR. 1 (752)
Informācija
Civilprocesa konferences kopsavilkums
6
Civilprocea aktualitātēm veltītās konferences atklāšana bija uzticēta tieslietu ministram Jānim Bordānam un LU Juridiskās fakultātes Civiltiesisko zinātņu katedras vadītājam profesoram Jānim Rozenfeldam.
Foto: Māris Kaparkalējs, LV

14. decembrī notika Tieslietu ministrijas (turpmāk – TM) sadarbībā ar Latvijas Universitāti un zvērinātu advokātu birojiem "BDO Legal", "Lapsa, Kalniņa un partneri", "AmberLaw" un "O. Cers & J. Jurkāns" rīkotā konference par civilprocesa aktualitāšu jautājumiem. Tajā kopumā piedalījās 17 referenti: augstskolu mācībspēki, zvērinātu advokātu biroju partneri, zvērināti advokāti un juristi, Saeimas Juridiskā biroja un Latvijas Zvērinātu notāru padomes pārstāvji, kā arī valsts iestāžu darbinieki. Šajā materiālā sniegts pārskats par konferencē izskanējušajiem viedokļiem, secinājumiem un tēzēm.

Pēc konferences atklāšanas, kas bija uzticēta tieslietu ministram Jānim Bordānam un LU Juridiskās fakultātes Civiltiesisko zinātņu katedras vadītājam profesoram Jānim Rozenfeldam, kā pirmā klausītājus uzrunāja TM Civiltiesību departamenta direktore Dagnija Palčevska, informējot par civilprocesa aktualitātēm. Papildinot tieslietu ministra teikto attiecībā uz grozījumiem Civilprocesa likumā par pierādījumu pieņemšanas ierobežojumu un deklarētās dzīvesvietas principa ieviešanu, D. Palčevska akcentēja arī izstrādātos grozījumus rīcībspējas tiesiskajā regulējumā. Proti, jau 2010. gada nogalē Satversmes tiesa atzina, ka Civillikuma tiesiskais regulējums, kas pieļāva personas atzīšanu par rīcībnespējīgu, ir neatbilstošs Satversmei. Minētais regulējums ir pārskatīts, un līdztekus grozījumiem Civillikumā ir izdarīti grozījumi arī Civilprocesa likumā. Jāatzīmē, ka jau janvāra beigās TM rīkos apmācības par jauno rīcībspējas institūta tiesisko regulējumu.

 

Starptautiskā civilprocesa jautājumi

Tā kā konferences pirmais panelis bija veltīts starptautiskā civilprocesa jautājumiem, zvērināta advokāte un LU Juridiskās fakultātes docente Inga Kačevska uzstājās ar priekšlasījumu "Par jurisdikcijas noteikšanu Latvijas tiesās, piemērojot Briseles I regulu".1 Papildus teorētiskajam ieskatam regulas tvērumā un jurisdikcijas noteikšanas pamatprincipiem viņa analizēja arī tiesu praksi, piemēram, Augstākās tiesas Senāta spriedumu lietā SKC-1319/2011. Konkrētajā lietā līgumslēdzējpuses bija no Latvijas, savukārt līgumā tās bija vienojušās par Konvenciju par kravu starptautisko autopārvadājumu līgumu (CMR) kā piemērojamo valsts likumu, izvēlētā jurisdikcija – Harju apriņķa tiesa. Piemērojot Briseles I regulas 23. pantā noteikto jurisdikcijas atlikšanas principu, tiesa secināja, ka līgumā izdarīta atsauce uz starptautisko tiesību avotu nepiešķir līgumam starptautisku dabu.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
protams
22. Janvāris 2013 / 13:45
0
ATBILDĒT
Piedalījos šajā konferencē. Bija sajūta, ka esmu ieradusies uz otrā kursa studentu referātu lasījumu, (protams, izņemot G.Aigara un O.Cera problēmjautājumu atspoguļojumus). Kauns un negods Tieslietu ministrijai par tik zemu līmeni. Nav saprotams, kādēļ uz šo referātu lasījumu tika aicināti tiesneši.
Magone
12. Janvāris 2013 / 09:25
0
ATBILDĒT
Es nu gan nebūtu tā, kam būtu jāpārmet kūtrums. Mani priekšlikumi ir tikuši iestrādāti likumu grozījumos, esmu piedalījusies darba grupās, cīnījusies tiesās, lai ievirzītu tiesu praksi pareizajā gultnē. Katram cilvēkam ir tiesības uz savu viedokli, tomēr daļa cilvēku to nekādi nevar pieņemt.
BR
11. Janvāris 2013 / 18:15
0
ATBILDĒT
Kam interesē konferences referāti, varat tos noskatīties LU mājas lapā, ieejot sadaļā VIDEO un atrodot konferences ierakstu. Vienīgais trūkums – nav pieejams videoieraksts par starptautisko civilprocesu.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties