15. Janvāris 2013 /NR. 2 (753)
Redaktora sleja
Kā zemē iemiets
11

Janvāra sākumā divi autoritatīvi Latvijas juristi nāca klajā ar faktiski pretējiem secinājumiem par tiesiskumu Latvijā.

Saņemot Lēbera balvu, Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Dr.iur.h.c. Egils Levits atzina, ka Latvijā ievērojami audzis tiesiskums (toties sarukusi demokrātija). Dažas dienas vēlāk pirmais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Dr.iur. Aivars Endziņš, piedaloties "Delnas" rīkotajā pasākumā par korupcijas novēršanu Latvijā, savukārt secināja, ka pēdējos gados Latvijā ir uz labo pusi mainījies gan parlamenta, gan izpildvaras darbs, taču tiesu vara nemainīgi palikusi tāda pati kā agrāk – norobežojusies, lēna un neefektīva.

Diemžēl vairāk jāpiekrīt pesimistiskajam A. Endziņa redzējumam, kas savukārt liek domāt, ka, pat ja tiesiskuma Latvijā patiešām ir kļuvis vairāk (kā to optimistiski pauž E. Levits), tam noteikti joprojām ir plašs "izaugsmes potenciāls". Jo apstākļos, kad tiesu spriešana ir neefektīva, pilnīgs tiesiskums nekādi nav iespējams.

"Delnas" piedāvājums tiesu darba efektivizācijai (kā daļai no iecerētās cīņas pret korupciju) patiesībā ir jau labi zināmi priekšlikumi, kas daudzkārt apspriesti neskaitāmos tiesu darba uzlabošanai veltītos pasākumos: tiesiskais regulējums tiesvedības procesa efektivizēšanai; tiesu noslodzes samazināšana, izņemot no tiesu kompetences bezstrīdus lietas; tiesu instanču skaita samazināšana atsevišķu kategoriju lietām; rakstveida procesa ieviešana atsevišķu kategoriju lietām; mediācijas ieviešana.

Daļa no šiem priekšlikumiem ar likumdevēja gādību jau ieguvusi likuma formu, vēl daļa atrodas uz Saeimas galda vai vismaz ceļā uz parlamentu. Starp citu, tik daudz grozījumu likumā "Par tiesu varu" kā pēdējos gados nav bijis nekad iepriekš, turklāt ievērojami labojumi otrajā lasījumā tiks skatīti arī 17. janvārī.

Arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns ir apņēmības pilns uzlabot tiesu darbu organizāciju, tai skaitā, izvērtējot līdzšinējo tiesu reformu norisi un pat ķeroties pie tiesu namu apvienošanas un prātīgāka izvietojuma (skat. interviju 8. janvāra "Jurista Vārdā" Nr. 1).

Mulsina vienīgi tas, ka runas par tiesu varas lēnīgumu un citām kaitēm skan galvenokārt "no ārpuses", arī lielākā daļa rosības nāk nevis no pašas tiesu varas, bet tiem, kas tai blakus vai apkārt (parlaments, izpildvara, sabiedriskās organizācijas). Šajā nenoliedzami nepieciešamo pārmaiņu procesā tiesu vara izturas nevis kā subjekts, bet objekts. Kādēļ tā?

VISI RAKSTI 15. Janvāris 2013 /NR. 2 (753)
11 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Proficius Aliri
16. Janvāris 2013 / 13:11
0
ATBILDĒT
Kādēļ tiesas izturas kā objekts, bet nevis kā subjekts? Vienkāršākā atbilde ir acīmredzama – tiesas nekādas organizatoriskas, funkcionālas vai procesuālas pārmaiņas nemaz nevēlas.

Tiesu sistēmas politikas un stratēģijas izstrādē, kā arī tiesu sistēmas darba organizācijas pilnveidošanā piedalās Tieslietu padome. Izņemot formālos likumā noteiktos pienākumus un dalību formālās tiesnešu vērtēšanas sistēmas izstrādē, vai ir dzirdētu kaut kādi Tieslietu padomes priekšlikumi tiesu sistēmas pilnveidošanai. Šķiet, tā tikai sparīgi iebilda pret AT Krimināllietu tiesu palātas „likvidēšanu”.

Arī ikviens tiesnesis var sniegt savu devumu tiesu sistēmas attīstībai. Viņš savā darbā saskaras gan ar organizatoriskām problēmām un nepilnībām, gan arī diskutabliem tiesībjautājumu risinājumiem. Tiesnesis var informēt gan vadošās tiesu un tieslietu sistēmas amatpersonas, gan publicēt rakstus par šiem jautājumiem utt. Pat salīdzinot ar starpkaru posma Latvijas senatoriem mūsdienu tiesneši ir visnotaļ atturīgi zinātnisku (vai pat tikai informatīvu) publikāciju radītāji.
Doma
16. Janvāris 2013 / 12:28
0
ATBILDĒT
Izlasot rakstu, domāju, ka demokrātija un tiesiskums nav tik vienkārši tiesiskas valsts un sabiedrības elementi, kā tas varētu likties, sabiedrībai būtu jāmācās apzināties, ka tā ir visas šīs milzīgās sistēmas daļa, kas pilnvērtīgi var iesaistīties tās pilnveidošanā . Vienlaikus nebūtu pareizi apgalvot, ka tiesas strādā tādā, vai šitādā ātrumā vai kvalitātē. Tās ir tikai sekas, par kurām atbildība būtu jānes visiem kopēji. Valstij ir ļoti svarīga starpinstitūciju - valsts un sabiedrības sadarbība. Pati sabiedrība uzliek valstij šo \"tiesisko procesu sarežģīšanas pienākumu\", jo praksē reti, kurš iedomājas, ka varētu sekot un ievērot \"labas ticības\" principu, kas izriet no CL 1.panta. Ja šis princips tiktu ievērots no valsts un sabiedrības puses, tad domāju, ka nevajadzētu sarežģīt daudzus tiesiskus procesus valstī. Tāpēc būtu jāuzdod jautājums, vai valsts un sabiedrība ir gatava manīt savu apziņu? Atsevišķs problēmjautājums valstī ir valsts institūciju savstarpēja sadarbība un privātpersonu tiesību un tiesisko interešu aizsardzība no valsts puses!
Doma
16. Janvāris 2013 / 10:32
0
ATBILDĒT
Izlasot rakstu domāju, ka demokrātija un tiesiskums nav tik vienkārši tiesiskas valsts un sabiedrības elementi, kā tas varētu likties, sabiedrībai būtu jāmācās apzināties, ka tā ir visas šīs milzīgās sistēmas daļa, kas pilnvērtīgi var iesaistīties tās pilnveidošanā . Vienlaikus nebūtu pareizi apgalvot, ka tiesas strādā tādā, vai šitādā ātrumā vai kvalitātē. Tās ir tikai sekas, par kurām atbildība būtu jānes visiem kopēji. Valstij ir ļoti svarīga starpinstitūciju - valsts un sabiedrības sadarbība. Pati sabiedrība uzliek valstij šo \"tiesisko procesu sarežģīšanas pienākumu\", jo praksē reti, kurš iedomājas, ka varētu sekot un ievērot \"labas ticības\" principu, kas izriet no CL 1.panta. Ja šis princips tiktu ievērots no valsts un sabiedrības puses, tad domāju, ka nevajadzētu sarežģīt daudzus tiesiskus procesus valstī. Tāpēc būru jāuzdod jautājums, vai valsts un sabiedrība ir gatava manīt savu apziņu? Atsevišķs problēmjautājums valstī ir valsts institūciju savstarpēja sadarbība un privātpersonu tiesību un tiesisko interešu aizsardzība no valsts puses!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 8
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties