2. Aprīlis 2013 /NR. 13 (764)
Notikums
Vai Satversmei vajag preambulu un ko tajā rakstīt
2
Diskusijā par Satversmes preambulas nepieciešamību, pieņemšanas veidu un iespējamo saturu: Konstitucionālo tiesību komisijas locekļi un citi valststiesību lietpratēji
Boriss Koļesņikovs

Kopš pagājušā gada 17. septembra, kad Konstitucionālo tiesību komisija (turpmāk – KTK) publiskoja viedokli "Par Latvijas valsts konstitucionālajiem pamatiem un neaizskaramo Satversmes kodolu"1 (turpmāk – Viedoklis) un kā vienu no ieteikumiem Satversmē ietverto pamatvērtību (kodola) nostiprināšanai izvirzīja priekšlikumu papildināt Latvijas Republikas Satversmi ar izvērstu preambulu. 22. martā Konstitucionālo tiesību komisija Rīgā, Melngalvju namā, rīkoja diskusiju par Satversmes preambulu. Pasākumā piedalījās KTK locekļi, kā arī citi valststiesību un politikas zinātāji.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Magone
3. Aprīlis 2013 / 18:07
0
ATBILDĒT
Vai tad preambulas raksta tautas tiesiskās apziņas celšanai? Manuprāt, tās raksta, lai labāk izprastu likuma garu, būtību, mērķi, jēgu.

No kurienes tāds pesimisms?! Neesmu manījusi nekādu vispārēju nolemtību un bezcerību. Viss ir katra paša rokās un attieksmē pret notiekošo. Jā, ir cilvēkiem viens princips, kas ir pretrunā ar tiesību principiem - \"likumu ir daudz, bet vajadzību vēl vairāk\". Dažs prot to sevī savaldīt, cits nē. Bet tāda ir cilvēka daba.
Baraks Osama
2. Aprīlis 2013 / 16:02
0
ATBILDĒT
Baidos, ka preambula tautas tiesiskās apziņas celšanai neko nedos. Kādam ST vai AT tiesnesim varbūt ieliks rokās papildus argumentu kāda nolēmuma pamatošanai - un tas ir viss. Man liekas, ka Latvijas tauta vienkārši Satversmi, likumus, tiesisko iekārtu ne tikai lāgā nepārzina, bet pat neuztver kā vērtību. Kādēļ tā, es nezinu. Varbūt tiešām tik ilgi šejieniešiem likumi uzspiesti no augšas, no \"svešajiem\", ka tos neuzlūkot ar aizdomām un neļauties tiesiskajam nihilismam daudziem tik drīz nebūs iespējams. Varbūt pārvalde kaut ko fundamentāli nepareizu dara savā praksē vai komunikācijā ar sabiedrību, un to pat neapzinās. Varbūt kāds gudrs, visus šos gadus mācīts un praktizēts vispārējais tiesību princips patiesībā ir pretrunā ar tautas mentalitāti (ir jau redzēts, ka, piemēram, nevainīguma prezumpcijai Ķīnā savulaik bija milzu pretestība, jo viņu kultūrā pamatdoma ir, ka sodīt kādu nevainīgu ir tā vērts, lai neatlaistu vainīgos). Varbūt mentalitātes, izpratnes, domāšanas atšķirības starp latviešiem un nelatviešiem neaprobežojas tikai ar valodu, bet sniedzas daudz dziļāk līdz sabiedrības pamatiem un neļauj panākt ne \"vienotību\", ne \"saskaņu\". Varbūt kaut kas pavisam cits, nezinu. Bet zinu, ka šī problēma, šī sāpe būtu pelnījusi, ka to pēta un risina. Citādi šausmīgi noskatīties, kurp dodas šī tauta. Te nav runa par ekonomikas izaugsmi un bezdarba samazināšanos. No šī vispārējā nelaimīguma, nolemtības sajūtas, bezcerības, kā priekšā padodas aizvien vairāk un vairāk cilvēku, vienīgā drošā izeja ir tikai atjaunot ticību tiesiskumam.
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties