Lai gan dažāda līmeņa un statusa nesenās diskusijas par Latvijas pilsoņa izdošanu ārvalstij ir iniciējis notikums ar konkrētu personu – tā dēvēto Imantas hakeri Denisu Čalovski, par ko vēstījām arī iepriekšējā JV, tas nemazina šīs tēmas nozīmību un aktualitāti, vienlaikus atklājot dažādus aspektus, kā izvērtēt šādu situāciju. Viens no tiem – izšķirīgais cilvēktiesību aspekts, ko savā vēstulē Ministru prezidentam pirms pāris nedēļām uzsvēris arī tiesībsargs Juris Jansons. Savukārt Satversmes tiesa pagājušajā nedēļā nolēma ierosināt Ministru kabinetam atlikt lēmuma pieņemšanu jautājumā par D. Čalovska izdošanu Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV).
Kā informē Satversmes tiesa, šā gada 12. aprīlī tā ir saņēmusi D. Čalovska konstitucionālās sūdzības, kurās izteikts arī lūgums apturēt Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas lēmuma izpildi, proti, lūgums apturēt sūdzības iesniedzēja izdošanu ārvalstij – ASV. Sūdzības iesniedzējs norāda, ka šā lēmuma izpilde varot viņam radīt pamattiesību būtisku un neatgriezenisku aizskārumu.
Satversmes tiesa konstatēja, ka, ņemot vērā Satversmē noteiktās pamattiesības, kā arī Latvijas starptautiskās saistības cilvēktiesību jomā, nekavējoties ir jāizlemj minētie lūgumi, pirms Satversmes tiesas kolēģija pieņēmusi lēmumu par lietas ierosināšanu vai atteikšanos ierosināt lietu.
Tādējādi Satversmes tiesa secināja, ka vispārējās jurisdikcijas tiesas nolēmuma izpilde jāaptur vienīgi tad, ja nav citu tiesisku līdzekļu, lai gādātu par Satversmes tiesas nolēmuma efektīvu izpildi vai novērstu iespējamu būtisku kaitējumu pieteikuma iesniedzēja pamattiesībām. Satversmes tiesas process izmantojams tādējādi, lai pēc iespējas mazāk iejauktos jautājumos, par kuriem ir lēmusi vispārējās jurisdikcijas tiesa.
Vienlaikus personai ir tiesības vērsties Satversmes tiesā savu pamattiesību aizskāruma gadījumā. Tas savukārt nozīmē, ka līdz brīdim, kamēr Satversmes tiesa izvērtē pamatotību konstitucionālajai tiesvedībai, personai ir jānodrošina tāds pamattiesību apjoms, kāds pieteikuma iesniegšanas brīdī izriet no Satversmes. Šajā gadījumā Ministru kabinetam vēl ir jāpieņem lēmums jautājumā par D.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.