30. Aprīlis 2013 /NR. 17 (768)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par tiesību ekonomiskās analīzes metodes piemērošanas iespējām strīdu izskatīšanā
BSc. politics, Mg.iur.
Inese Tenberga
Sanktpēterburgas Valsts universitātes Juridiskās fakultātes Civiltiesību katedras aspirante 

Raksta ideja autorei radās, Sanktpēterburgas Valsts universitātes Juridiskās fakultātes aspirantūras studiju programmas ietvaros izlasot vairākas publikācijas šobrīd vienā no populārākajiem izdevumiem ekonomikas un tiesību jomā "The Journal of Law and Economics".1

Padziļināta interese par ekonomisko lielumu un metožu piemērošanas lietderīgumu un iespējamību tiesību zinātnē, kas šobrīd tiek apzīmēti ar terminiem "tiesību ekonomiskā analīze" jeb "tiesības un ekonomika" radās jau 19. gs. beigās,2 tomēr būtisks pavērsiens šajā virzienā tika panākts, pateicoties Oliveram Vendelam Holmsam.3 Savā zinātniskajā rakstā "Likuma ceļš"4 viņš asi kritizēja tajā laikā juridiskajās skolās pastāvošo pieeju tiesību pasniegšanā, kurai atbilstoši tiesību pamati tika apgūti vienīgi caur objektīvu metožu piemērošanas māku un abstraktiem principiem. O. Holmss uzsvēra, ka nākotnes juristiem būs jāspēj piemērot un samērot savā praksē ne vien tiesību, bet arī statistikas un ekonomikas metodes, kas vienlaikus dos iespēju dziļāk izprast pašus tiesisko attiecību procesus,5 norādot, ka tiesu strīdi nevar būt objektīvi izšķirti, balstoties vienīgi uz jau pastāvošiem precedentiem un formālu tiesību izpratni.

Minētā sakarā jāatzīmē, ka kopš 19. gs. beigām ASV juristi izskata tiesību piemērošanas jautājumus no ārējām pozīcijām (external perspective),6 savukārt Eiropas tradīcijās dziļi iesakņojies internālisms (from the inside).7 ASV juridiskā reālisma skolas pārstāvji ilgstoši pauduši viedokli: ja strīdu izskatīšana tiktu saistīta vienīgi ar tiesību normu piemērošanas jautājumiem, diez vai gadsimtu ilgā vēsturē tiesu varas institūts vispār būtu "izdzīvojis", drīzāk cilvēki sen jau būtu izstrādājuši savu "spēles vešanas taktiku" vai uzticētu "uzvarētāja noteikšanu", piemēram, skaitļošanas mašīnām, kas pēc noteiktu likuma pantu ievadīšanas sistēmā noteiktu "balvas ieguvēju".

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties