23. Jūlijs 2013 /NR. 30 (781)
Juristu likteņi
Viktors Skudra –
spilgta personība Latvijas valstiskuma atjaunošanā un attīstībā
"Ja toreiz nebūtu mūsu, kas ieņēmām nopietnus amatus, kas spējām pateikt, kurā pusē nostājamies, ka esam par neatkarīgu Latviju, iespējams, tā vēsture iegrozītos citādi. Mēs bijām spēks un paudām savu nostāju, un to respektēja gan tie, kuri bija mūsu pakļautībā, gan tie, kuri centās mūs pašus vadīt, komandēt," pirms pieciem gadiem intervijā "Jurista Vārdam" atzina toreizējais Satversmes tiesas tiesnesis Viktors Skudra.
Foto: Boriss Koļesņikovs

Pirms pāris nedēļām, 2013. gada 10. jūlijā, Viktors Skudra būtu svinējis 70 gadu jubileju, atskatoties uz saspringto periodu Satversmes tiesas priekšsēdētāja vietnieka un tiesneša amatā, četrpadsmit ražīga darba gadiem zvērināta advokāta statusā, neaizmirstamo laiku pie atjaunotās Latvijas Republikas tiesību sistēmas šūpuļa, nepateicīgo misiju Padomju Latvijas kaprača lomā un periodu, kad viņš grūtā ikdienas darbā iepazina prokuratūras karjeras kāpnes no prokurora palīga līdz – Latvijas PSR ģenerālprokurora vietniekam. Pēc aiziešanas pensijā viņš gribēja par to visu uzrakstīt. Diemžēl nepaspēja. Nāve šo spilgto personību 2011. gada 22. maijā aizsauca mūžībā pilnīgi negaidīti, atstājot uz viņa rakstāmgalda daudzus nepabeigtus projektus, tostarp tiesneša atsevišķās domas, seifā – līdz galam nesagatavotas Satversmes tiesas lietas, bet visapkārt – cilvēkus, kuriem viņa pietrūkst.

Šis raksts nav V. Skudras plašs dzīves gājuma apraksts vai izvērtējums, kas atvēlētajā apjomā nemaz nebūtu iespējams. Tas konspektīvā formā atspoguļo autores atmiņas un viņas rīcībā esošo informāciju. Autore, kas V. Skudras Satversmes tiesas tiesneša pilnvaru laikā bija viņa tiesneša palīdze, cer, ka raksts rosinās savās atmiņās par viņu rakstveidā vai mutvārdos dalīties arī citus, kam bijusi iespēja strādāt kopā ar šo apbrīnas vērto personību. Iespējams, mēs visi kopā varētu uzrakstīt vismaz daļu no tā, ko viņš nepaspēja. Skumji, ka interneta resursos galvenokārt atrodama politiskā pasūtījuma diktētā informācija, kas parādījās laikā, kad atsevišķiem politiskajiem spēkiem V. Skudras apstiprināšana Satversmes tiesas tiesneša amatā nebija izdevīga. Tomēr arī šādas informācijas esamība vispirms apstiprina tieši to, ka viņš bija spilgta personība, kas neatstāj vienaldzīgu.

Vislabāk par V. Skudras dzīves gaitām, it īpaši laika posmā pirms darba Tieslietu ministrijā, stāsta viņš pats intervijā “Jurista Vārdam”,1 kā arī rubrikas “Nedēļas jurists” viesa2 statusā, tādēļ šis posms rakstā netiks skarts.

Prasme klausīties un atrast pareizos vārdus

V. Skudras panākumu atslēga viņa daudzpusīgajā jurista karjerā, kas dažādā laikā aptvēra vairākas atšķirīgas jomas, vispirms meklējama viņa personībā – vēlmē strādāt un iedziļināties jautājuma būtībā, prasmē patiesi ieklausīties un atrast pareizos vārdus, kas pārliecina.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties