10. Septembris 2013 /NR. 37 (788)
Skaidrojumi. Viedokļi
Ekonomiskās efektivitātes apsvērumi juridiskajā argumentācijā
1
Mg.iur.
Mārtiņš Pētersons
zvērināta advokāta palīgs birojā "Borenius" 

Tiesību un politikas nošķiršana ir viens no centrālajiem jautājumiem demokrātiskas valsts principa un varas dalīšanas principa izpratnē. Arī Latvijas tiesiskajā sistēmā šā jautājuma nozīme turpina pieaugt līdztekus tiesību piemērotāju drošākai un radošākai pieejai tiesību piemērošanas procesam.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītājs
13. Septembris 2013 / 20:16
0
ATBILDĒT
Rakstu izlasīju ar interesi. Kopumā tas ir noderīgs, tā kā paldies autoram!Pamatā raksts ir balstīts klasiskajos domātājos (Dworkin, Peczenik) un to nu jau klasiskajā teorijas atziņā, ka ‘iudex non calculat’ (tiesnesis nekalkulē).Kā ilgstoši praktizējošs advokāts varu pilnīgi droši teikt, ka šāda pieeja nav adekvāta tam, kas notiek tur – ārā. Ja mēs pieturamies pie uzskata, ka teorijai vajadzētu ‘pārkāpt’ pār universitātes katedras slieksni un iekļūt prakses situācijā, tad varam atskārst šādu un līdzīgu tiesību teorijas klasisko atziņu fiasko.Tiesneši apzināti vai neapzināti kalkulē lietas – iudex calculat! Turklāt dara to pat gana bieži un nešaubīgi. Kā Senātā, tā Satversmes tiesā un citur. Pieeja ir, piemēram, šāda: principā nedrīkst, bet, ja ļoti, ļoti vajag, tad drīkst. :) Šādos gadījumos nav nozīmes tiesu instancei un nav arī nekādas nozīmes iepriekš izveidotajai judikatūrai (ja tāda ir). Līdz ar to jautājums ir tikai par lietderības apsvērumu intensitāti.Ar smaidu varu tikai salīdzināt gadījumus, kad (1) tiesa izlemj kaitējuma atlīdzinājuma jautājumus starp divām privātpersonām, un gadījumus, kad (2) tiesa izlemj kaitējuma atlīdzinājuma jautājumus starp privātpersonu un publisku personu. Tiesas ‘neieinteresētība’ lietas ekonomiskajā iznākumā ir acīmredzama.Bet kopumā šī ir sarežģīta un neviennozīmīgi traktējama tēma. Nekādu pārmetumu autoram.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties