8. Oktobris 2013 /NR. 41 (792)
Tiesību prakse
Atteikums apmaksāt mājdzemdības aizskar cilvēktiesības
Tiesībsarga atzinums
Pārbaudes lietā Nr. 2012-297 –5D
2013. gada 10. jūlijā

Ministru prezidentam V.Dombrovskim
Veselības ministrijai
Nacionālajam veselības dienestam
V.Z.
I.S.
N.M.

Latvijas Republikas tiesībsargs (turpmāk – tiesībsargs) ir izskatījis pārbaudes lietu Nr.2012-297 -5D, kas ierosināta uz I.S. 2012. gada 11. oktobra iesnieguma (saņemts 2012. gada 11. oktobrī, reģistrēts ar Nr. 2047), V.Z. 2013. gada 20. marta iesnieguma (saņemts 2013. gada 25. martā, reģistrēts ar Nr. 783) un N.M. (turpmāk kopā – Iesniedzēji) 2013. gada 25. jūnija iesnieguma (saņemts 2013. gada 28. jūnijā, reģistrēts ar Nr. 1444) pamata, lai pārbaudītu iespējamo tiesiskās vienlīdzības principa, tiesību uz privāto dzīvi un tiesību uz veselības aprūpi pārkāpumu, saņemot atteikumu apmaksāt plānotās ārpus stacionāra dzemdības (mājdzemdības) no valsts budžeta līdzekļiem.

Pamatojoties uz Tiesībsarga likuma 12. panta otro daļu, tiesībsargs ierosināja apvienoto pārbaudes lietu Nr. 2012-297- 5D. Tiesībsarga likuma 24. panta piektā daļa noteic: "Izskatot pārbaudes lietu, tiesībsargs noklausās pušu un citu personu paskaidrojumus, pieprasa speciālistu atzinumus, kā arī veic citas likumā noteiktās darbības, kas nepieciešamas pārbaudes lietas izskatīšanai". Lai vispusīgi vērtētu lietas apstākļus, pārbaudes lietas Nr. 2012-297-5D ietvaros tiesībsargs vērsās pie Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta ar lūgumu sniegt skaidrojumus par lietas apstākļiem, kā arī sniegt atbildes uz sekojošiem jautājumiem:

  1. Vai piekrītat, ka sievietes, kas dzemdē stacionārā ārstniecības iestādē, un sievietes, kurām dzemdības notiek plānotās ārpus stacionāra dzemdībās, ir uzskatāmas par vienādos un salīdzināmos apstākļos esošām personu grupām?

  2. Kāds ir pamatojums atteikumam apmaksāt ārpus stacionāra dzemdības par valsts budžeta līdzekļiem? Lūdzu attiecīgi norādīt leģitīmo mērķi un samērīgumu.

  3. Latvijas Mājdzemdību ģimeņu apvienība ir Veselības ministriju rosinājusi jautājumu par principa "nauda seko dzemdētājai" ieviešanu iekļaut Veselības ministrijas Mātes un bērna veselības konsultatīvās padomes darba kārtībā, kā arī iekļaut šo principu Mātes un bērns veselības uzlabošanās plānā 2012. - 2014. gadam, lūdzu informēt, vai šie priekšlikumi tika ņemti vērā, gadījumā, ja šie priekšlikumi nav ņemti vērā, lūdzu norādīt pamatojumu.

  4. Lūdzu norādīt, vai dzemdību palīdzības ir speciālista sniegts pakalpojums vai tehnoloģija? Ja tā ir uzskatāma par medicīnisko tehnoloģiju (metodi), lūdzu norādīt kādi grozījumi ir nepieciešami normatīvajos aktos, lai attiecīgi noteiktu vienlīdzīgu samaksu sievietēm, kuras plāno dzemdības ārpus stacionāra.

Veselības ministrija vēstulē Nr. 01-15/1568 Par plānotām ārpusstacionāra dzemdībām sniedz šādu viedokli:

1./2. jautājums - izvērtējot apstrīdēto normu atbilstību Satversmes 91. pantam, Veselības ministrija norāda, ka svarīga nozīme ir tam, kāds ir Satversmes 111. pantā ietverto pamattiesību saturs. Satversmes 111. pants nosaka: "Valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu." Satversmes tiesa ir atzinusi, ka no Satversmes 111. panta izriet valsts pienākums ievērot, aizsargāt un nodrošināt personas tiesības uz veselību. Pienākums ievērot tiesības uz veselību – tas nozīmē, ka valstij ir jāatturas no iejaukšanās personas tiesībās un brīvībās. Tātad jāatturas arī no tādām darbībām, kas ierobežo katras personas iespējas pašai brīvi rūpēties par savas veselības aizsardzību.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties