22. Oktobris 2013 /NR. 43 (794)
Redaktora sleja
Pūpēdis
12

Par prof. Egila Levita priekšlikumu paplašināt Satversmes preambulu var diskutēt un arī strīdēties, un tas, protams, ļoti aktīvi notiek, kā to cita starpā pierāda arī šis "Jurista Vārds". Iespējams, ka šis process jau tuvākajā laikā var vainagoties ar Satversmes grozījumiem, bet tikpat ticama ir arī iespēja, ka kādu laiku lielākais ieguvums no šīs iniciatīvas būs tikai diskusija par to.

Tomēr vismaz viens rezultāts ir sasniegts jau šobrīd: ja kāds vēl izlikās to neredzam (piemēram, nepamanot otras valsts valodas referendumu), tad tagad gan tam vajadzētu kļūt skaidram – Latvijas sabiedrībā, tai skaitā juridiskajās "aprindās", ir ārkārtīgi dažādi, pat savstarpēji izslēdzoši viedokļi par Latvijas valsts pamatiem un uzdevumiem.

Protams, demokrātiskā sabiedrībā viedokļu daudzveidība ir vērtība pati par sevi. Tomēr, no otras puses, valsts attīstībai un pat pastāvēšanai noteikti nāktu par labu tas, ka lielākā daļa sabiedrības spētu vienoties par pamatprincipiem, uz kuriem balstoties tā dzīvo vienā valstī – Latvijā.

Intervijā "Jurista Vārdam" vienlaikus ar preambulas priekšlikuma publicēšanu 24. septembrī E. Levits, jautāts, vai viņa priekšlikums vēl vairāk nesašķels sabiedrību, norādīja: "Ja kāds konsolidācijas mēģinājums neizdodas, tas tikai parāda, cik patiesībā slikta ir situācija, tomēr to nepasliktina. Rīkoties pretēji – "paslaucīt problēmu zem tepiķa" – tā ir nepieņemama problēmu risināšanas metode."

Neilgajā sprīdī, kas pagājis kopš E. Levita priekšlikuma publiskošanas, diemžēl ir uzkurinātas kaislības, kas līdzinās pūpēža vai pat augoņa pārsprāgšanai. Daži diskutanti sen aizrunājušies prom no projekta (varbūt nemaz nav to lasījuši) un nonākuši līdz savstarpēju personisku apvainojumu līmenim. Šāda diskusija, kā mēdz teikt, kaut arī demokrātiskā sabiedrībā ir pieļaujama, tomēr nav īpaši lietderīga. Jo novirza no sākotnējā mērķa – vienotas valsts pamatu izpratnes veicināšanas un stiprināšanas un sabiedrības konsolidēšanas.

Ekonomikas u.c. eksaktos pētījumos, šķiet, mēdz darīt tā, ka pēc datu apkopošanas vispirms atmet galēji ekstrēmās procesu izpausmes kā (dabisku, tomēr) novirzi no normas un tad pievēršas "normālā" vidus analīzei. Tāpat, iespējams, būtu racionāli rīkoties turpmākajā diskusijā par Latvijas valsts pamatiem un uzdevumiem. Sevišķi marginālie un "kā lai es vairāk uz citu fona izceļos" viedokļi lai paliek kā krāsainas kulises saturiski argumentētai un racionālai domu apmaiņai.

Tomēr šāda mērķtiecīga diskusija acīmredzot ir iespējama ar vienu minimālu nosacījumu – ka visus, kas tajā piedalās, vieno uzskats par 1918. gadā dibināto Latvijas valsti kā sasniegumu un kopīgu vērtību, kam turklāt ir arī nākotne.

Ja izdotos vienoties vismaz par to, tad no pūpēža izsprāgušie putekļi noplaktu, sarunas ievirzītos taisnākās sliedēs, bet tuvīno valsts svētku mēnesi varētu sagaidīt ar daudz mierīgāku prātu un pacilātāku sirdi.

VISI RAKSTI 22. Oktobris 2013 /NR. 43 (794)
12 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
:)
24. Oktobris 2013 / 12:54
0
ATBILDĒT
Vai lasījāt preambulas projektu? vai izlasījāt, ka levita kungs tikai uzrakstījis to, lai veicinātu diskusijas? jūsu ironija ir nevietā.Tieši Jūs šobrīd demonstrējat zemo diskusiju kultūras līmeni Latvijā. Žēl... vēl skumjāk, ka ironizējat par simboliskiem tēliem, kas kaut ko nozīmē latviešīem. Ja Jums nenozīmē,nu ko...iesaku celt savu tolerances līmeni :)
Riets
24. Oktobris 2013 / 12:44
0
ATBILDĒT
Vēl mazliet vajadzētu uzlabot - konkrētu pantmēru izvēlēties un attiecīgi ritmu pieslīpēt.
hmmm
24. Oktobris 2013 / 11:40
0
ATBILDĒT
tieši kā šī celšanās un vibrēšana gaismā visu sakārtos? tieši ko tas pasaka? marazms.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 9
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties