12. Novembris 2013 /NR. 46 (797)
Tiesību politika
Tieslietu ministra sapnis par tiesisku valsti
9
Jānis Bordāns
tieslietu ministrs 

Visi cilvēki sapņo. Tikai daži savus sapņus ātri aizmirst. Tieslietu ministram ir pienākums sapņot par tiesisku valsti. Jebkuram ministram ir pienākums rūpēties par tiesisku, demokrātisku, sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu Latvijas valsti, kurā latviešu tauta var zelt cauri gadsimtiem.

Katrai sabiedrībai ir savas vērtības un savi mērķi. Sabiedrības vērtības nav tās indivīdu vērtību matemātiska summa. Vērtības ir arī mērķi gan indivīdam, gan sabiedrībai kopumā. Ar vispārējo tiesību principu palīdzību valsts tiek piesieta sabiedrības mērķiem. Tiesiskās iekārtas mērķis ir nodrošināt taisnīgumu sabiedrībā atbilstoši šīm vērtībām jeb vispārējiem tiesību principiem.

Savs mērķis ir katram likumam un katram likuma grozījumam. Arī katrā likumā kā nesējā ietvertajai iedaļai – gan vispārējai, gan speciālajai tiesību normai.

Cilvēka dabā ir pieļaut un labot savas kļūdas. Arī likumdevējs var kļūdīties. Tiesiskās iekārtas uzdevums ir šīs cilvēciskās kļūdas novērst. Tādējādi viešam laikabiedros tiesisko paļāvību un ticību taisnīgumam. Tāpēc pastāv neatkarīga tiesu vara. Tāpēc tiesību avotu hierarhijā negrozāma ir pamatnorma – demokrātiska un tiesiska Latvijas valsts. Tāpēc tiesnesim jāpiemēro vispārēji taisnības principi, pat tad, ja tie nav expressis verbis pozitivizēti likumā. Tāpēc tiesību zinātne meklē atbildes šodienas izaicinājumiem. Tāpēc tiesību zinātnes atziņas svarīgas tiesībpiemērošanas praksē. Tāpēc tiesa akceptē jēdzīgu un ilgtspējīgu tiesību piemērošanu. Tiesu vara ir taisnīgas sabiedrības mugurkauls.

 

Latvija ir tiesiska valsts

Noteikti neesmu pirmais tieslietu ministrs, kurš to pauž publiski, – Latvija pilnvērtīgi funkcionē kā tiesiska valsts. Pat pilnvērtīgāk nekā demokrātiska valsts. Taču tiesiska valsts nav tikai fasādes krāsošana. Jebkura vide ir jākopj, arī tiesību kultūras telpa.

Profesora Vasilija Sinaiska izdotā mēnešraksta "Jurists" vāku rotāja moto: "Bez tiesībām nav kultūras, bez kultūras nav īstas dzīves".

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Antropos
20. Novembris 2013 / 14:09
0
ATBILDĒT
Tieslietu ministrs - zvērināts advokāts (apturēta darbība) - savu dziļi personisko sapni par tiesiskumu cenšas īstenot,atbalstot \\\"advokātu procesu\\\".
Hmmm
16. Novembris 2013 / 14:39
0
ATBILDĒT
Manuprāt, izteiktās šaubas par tieslietu ministra tiesībspēju no valsts tiesību teorijas viedokļa ir ļoti pamatotas.
Namejs
15. Novembris 2013 / 17:27
0
ATBILDĒT
Vecas tantiņas un melnādainais (!) prezidents nav homo sapiens?
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 6
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties