"Acis vienmēr novēroja, balss visur sekoja. Guļot vai nomodā, strādājot vai ēdot, istabā vai ārā, vannā vai gultā – izbēgt nebija iespējams. Pašam piederēja tikai daži kubikcentimetri telpas galvaskausā." – Džordžs Orvels
Mūsdienu sabiedrībā aizvien lielāku nozīmi iegūst cilvēkdrošība un sabiedrisko apdraudējumu novēršanas problēmas. Moderno tehnoloģiju laikmetā, lai cik tas nebūtu paradoksāli, sabiedrībā drošības potenciāls nepalielinās, bet palielinās apdraudējumu līmenis, paplašinās apdraudējumu veidi, formas un negatīvās ietekmes sekas. Indivīdu ietekmēšanā, tai skaitā izdarot pret viņiem vērstus noziedzīgos nodarījumus, tiek izmantotas inovatīvas tehnoloģijas, kuras nav pietiekami apzinātas un izzinātas.
Raksta autors publikācijā vēlas pievērst uzmanību jaunas pieejas tiesībaizsardzības iestāžu darbībā – psihotehnoloģiju un neirotehnoloģiju – tēmas aktualitātei. Rakstā ir iekicēti psihotehnoloģiskās izziņas un ietekmēšanas atsevišķi aspekti, neirotiesībzinātnes (Neirolaw) attīstības kontūras, kā arī psihotehnoloģijas studiju kursu realizācijas prakse un iespējas juristu profesionālajā izglītībā, nepretendējot uz tēmas plašu un dziļu izklāstu.
Psihotehnoloģiju un neirotehnoloģiju izmantošana tiesību aizsardzības iestāžu darbībā ir diezgan jauna. Vismaz Latvijas tiesiskajā, kā arī medicīniskajā pētnieciskajā un praktiskajā darbībā. Tomēr speciālie dienesti atbilstošas tehnoloģijas visai sekmīgi ir izmantojuši jau divdesmitā gadsimta sākumā. Kaut gan psihotehnoloģiju izmantošanas vēsture ir krietni senāka.
Problēmas aktualitāte
Nepieciešamība apzināt minēto tēmu un tās izpētes iespējas ir saistītas ar vairākiem apstākļiem. Pirmkārt, ar jaunu noziedzīgo nodarījumu veidu, kā arī paņēmienu izmantošanu, veicot kriminālās aktivitātes. Sakarā ar to, ka ir plaši pieejami dažādu metodiku apraksti ar personu psihiskās ietekmēšanas paņēmieniem, ir izveidoti kursi indivīdu psihiskā ietekmēšanā – psihotehniskie paņēmieni tiek izmantoti, veicot krāpšanas, īpašuma zādzības, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli. Psihotehnoloģijas tiek prasmīgi un aktīvi izmantotas, lietojot modernus tehniskos komunikācijas līdzekļus (e-pastu, skaipu, mobilos sakarus), veicot praktiski anonīmu saskarsmi u.c. Otrkārt, neraugoties uz jaunu tehnoloģiju plašo pieejamību tiesību aizsardzības iestāžu darbībā, tās tiek izmantotas nepietiekami un nepilnīgi. Daudzos gadījumos tiesībaizsardzības struktūrās trūkst informācijas par šādām tehnoloģijām, to izmantošanas iespējām un rezultivitāti noziedzīgo nodarījumu novēršanā un apkarošanā, identificējot nodarījumus veikušās personas, vācot lietiskos pierādījumus, kā arī veicot noziedznieku psihokorekciju. Treškārt, atsevišķi medicīniskie un starpdisciplinārie pētījumi un zinātnisko izstrāžu rezultāti, tai skaitā neiroloģijā, varētu sniegt pilnīgi jaunas iespējas personu izziņā un viņu pretsabiedriskās un noziedzīgās uzvedības korekcijā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.